Güneri: Bodrum Mutfak Mobilya, kalitesi ile tercih nedeni oluyor

Bodrum Mutfak Mobilya Kurucusu Mustafa Güneri ile firmanın çalışmalarını değerlendirdik.

Bodrum Mutfak Mobilya’nın kuruluş hikâyesi nedir?

Denizden karaya dönen bir yaşam hikayesinin sonucunda dünyaya gelmiş bir markadır Bodrum Mutfak Mobilya. 1969 yılında Bodrum’da dünyaya geldim. 14 yaşıma bastığımda mavi yolculuğu başlatan kaptanlardan biri olan eski süngerci babam Mehmet Yılmaz Güneri’nin yanında miço olarak çalışmaya başladım. 20’li yaşlarıma geldiğimde denizin bana kattığı disiplinin yanı sıra aile ve düzene vermem gereken önemi öngörerek, ayakları toprağa basıp köklenecek bir marka yaratmaya karar verdim.  Bu karar o dönem için fazla cesur ve isyankâr görünüp babam tarafından tepki ile karşılansa da bugün hala varlığıyla en büyük destekçilerimden biri olmuştur.

Bölgedeki hazır mutfak üretimi yapan ilklerden biri olduk

1996 yılında küçük bir atölyede mutfak mobilyası işine başladığımda, bölgedeki hazır mutfak üretimi yapan ilklerden biri olduk. Sonrasında kendi işçilik hünerimizi sergileyebileceğimiz masif bölümümüzü açarak bu işin en haz veren kısmına başladık. Bağımsız fikirlerin özgür tasarımlara kucak açtığı butik tasarım ve üretim anlayışını benimseme kararı alarak, standart kabul edeceğimiz tek şeyin kalite olacağına karar verdik. 2003 yılında mobilya ürün grubunu da bünyemize kattık. Bugün ise 7.000 metrekare alan üzerine kurulu Entegre Üretim Tesisimiz ile hizmet vermeye devam ediyoruz. Denizden karaya geçen bir gencin, öğrendikleri ile rotasını çizdiği markalaşma sürecinde sektörün açık denizlerinde seyreden Bodrum Mutfak Mobilya sadece Bodrum’da değil tüm Türkiye’de mutfak mobilya sektörüne ilkler sıralamasında yer almayı başarmış ve rüştünü ispatlamıştır.

Kişiye özel üretim yapıyoruz 

2021 yılı nasıl geçiyor?  Hedefleriniz nelerdir?

Ar-Ge ve üretim çalışmalarımız ile kaliteli hizmet sunmaya devam ederek büyümeyi sürdürdük. Genel olarak 2021 yılında üretim tesislerinde çok fazla covid vakası yaşandı. Bu da ister istemez üretimde ve sevkiyatta bazı aksaklıklara sebep oldu. Biz Bodrum Mutfak Mobilya olarak üretim tesisimizi olası bir dalga veya kriz durumuna karşı hazırlıklı hale getirdik. Kişiye özel üretim yaptığımız için her bir tasarım ayrı el işçiliği ve emek taşıyor. Üretimin sorunsuz bir şekilde gidebilmesi ve taleplere yetişebilmek adına üretim ve satış personeli istihdamını da yüzde 25 artırdık. 2021 yılı hedefimiz ise yüzde 40 ve üzeri büyümeyi sağlamak. Bodrum Mutfak Mobilya kurum kültürünü ve manifestosunu benimseyerek, aynı kaliteyi Türkiye’ye taşıyacağımız bayi ağı yatırımları için çalışmalarımızı başlattık. Hedefimiz Türkiye genelinde müşterilerimize en iyiyi, en farklı hizmeti sunmak temel önceliğimiz olacak.

Mobilya sektörü, son 10 yılda 7 kat büyüme kaydetti

Mobilya sektöründe mutfak mobilyasının payı ve büyüklüğü nedir?

Kentsel dönüşüm, düğün sektörü, KDV indirimi ve yenilenme ihtiyacı ile hızlı bir toparlanma süreci geçiren mobilya sektörü, son 10 yılda 7 kat büyüme kaydetti. Yüksek katma değere sahip olmasıyla üretim çarkının en önemli parçalarından olan mobilya sektöründe hazır mutfak pazarı son zamanlarda yoğun ilgi görüyor.

Merdivenaltı üretim yapan işyerlerinin payı yüzde 90

Sektördeki merdivenaltı üretim yapan işyerlerinin payı nedir?

Sektörde merdivenaltı üretim yapan işyerlerinin payı yüzde 90. Sektörün asıl hâkimi merdivenaltı üretim yapan işyerleri diyebiliriz.

KOBİ destek veya teşvik paketleri ile üreticiye destek olunmalı

Merdivenaltı üretim nasıl sonlandırılabilir?

Merdivenaltı üretim yapan işyerlerinin daha fazla denetim yapılması ve ardından vergi sistemine dâhil edilmesiyle sonlanabilir. Türkiye’de normal bir mutfağın ortalama ömrü 15 yıldır. Kaldı ki bu ömür bizim gibi markalar için 20-25 yıla kadar çıkıyor. 15 yıllık bir mutfağı yapabilmek için kalite açısından üretim parkuruna, servis ağına, sevkiyat ağına ihtiyaç var. Merdiven altı üretimde vergi sisteminin yanı sıra merdiven altı üreticinin de aynı kalitede ürün yapabilmesinin sağlanması gerekiyor ki üretim kalite kazansın. Merdivenaltı üretimin kalite kazanamamasının en önemli sebebi üretimin büyük yatırımlar gerektirmesi. 100 bin TL’ye yapılan mutfak çok daha düşük fiyatlarla da yapılabilir. Burada malzeme ve işçilik kalitesi dâhil olduğu için fiyatlar yükseliyor. Merdivenaltı üreticinin bunu yapabilmesi için devlet desteğine ihtiyacı var. KOBİ destek veya teşvik paketleri ile üreticiye destek olunmalı ki kalite standartlarını uygulayabilsin.

Ev tercihlerinde ‘sağlıklı ve güvenli’ iki tema olarak ortaya çıktı

İç pazarda yaşanan hareketlilik ne durumdadır?

Deprem gerçeğinin yanında Pandemi süreci ile insanların evleri yaşam alanı olarak farklı bir gözle görmesi yatırım değeri kavramını yeniden şekillendirdi. Ev tercihlerinde “sağlıklı ve güvenli” iki tema olarak ortaya çıktı. Bu nedenle Pandemi süreci ile yükselişe geçen Akdeniz ve Ege kıyı şeridine göç özellikle Bodrum, Marmaris, Kuşadası gibi yerleşim yerlerine olan talep perakende müşterimizin artmasını, ayrıca toplu konut projelerinin talep görmeye başlaması proje ağırlıklı iş portföyümüzün genişlemesini sağladı. Bodrum ve bölgesindeki artan gayrimenkul satışının yanı sıra, yazlık olarak alınan konutların 12 ay yaşanabilmesi için tadilata girmesi, mobilya talebindeki yükselişin en büyük nedenlerinden.

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir