Gıda Sektörü İçin Gözden Kaçması Muhtemel Tescil Kalemleri

Sektörel olarak incelediğimizde gıda sektörü, ülkemiz için bugüne kadar süregelen en deneyimli sektörlerin başında geliyor. Bereketli topraklarımız sayesinde üreticilerimiz yetiştirdikleri çok çeşitli ürünü gerek hammadde olarak gerekse işlenmiş şekillerde yerel ve uluslararası Pazarlarda, ülkemize ait markalarla satış yapabiliyorlar. Pazarın büyüklüğü ve ülkemizin etkinliği nedeniyle, farklı ürün gamına sahip olan ve köklü bir tarihi içinde barındıran Gıda sektörünün tüm fonksiyonları, ticari hayatını sürdürürken çok yönlü olarak korunmaya ihtiyaç duyuyor. Bu yazımızda da sektörün temsilcileri için sektöre özgü koruma kapsamlarını ve tescil süreçlerini bir araya getirdik:

Gıda Sektöründe Marka Tescili

Marka tescili, gıda sektörünün tüm temsilcilerinin en çok odaklanması gereken konuların başındadır. Çünkü gıda sektörünün en basit ve vazgeçilmez kuralı, güvendir. Güven unsuru gıda sektörü özelinde satın alma tercihlerinde o kadar ön plandadır ki, rekabet ortamı düşünüldüğünde markalaşma neredeyse olmazsa olmaz bir noktaya gelmiştir. Dolayısıyla marka tescili gıda sektörünün tüm temsilcilerinin en öncelikle değerlendirdiği konu olmalıdır. Marka sahipleri sadece çatı markasını tescillemekle kalmamalı yatırıma değer gördükleri alt markalarını da marka tescili ile koruma altına almalıdır. Sektör temsilcilerinin marka tescilinde dikkat etmesi gereken bir diğer unsur da, potansiyel üretim ve potansiyel satış sınıflarının belirlenmesidir. Özellikle tanınmış marka statüsüne girmemiş tüm marka sahipleri potansiyel sınıflarını belirlemeli ve değerlendirmelerini yapıp marka tescili başvurusu yapmalıdır.

Gıda Sektöründe Yurtdışı Marka Tescili

Yurtdışı operasyonlarda ihracat yapılan fason/hammadde ürünler belli bir marka olmaksızın satışı yapılabiliyor olsa da marka tescili göz ardı edilemez. Çünkü sektör için yerel pazarda güven unsuru ne kadar önemliyse, yurtdışı alım tercihlerinde de bir o kadar önemlidir. Tüketiciniz ister başka bir ticari kuruluş isterseniz nihai tüketici olsun, markanın logosunu görmek isteyecek ve satın alım tercihini bu markanın algısıyla gerçekleştirecektir. Dolayısıyla yurtdışında markaya yatırım yapmak, algı oluşturmak ve koruma altına almak da en az yerel Pazar kadar gereklidir. Yurtdışı marka tescili yaptırmak ayrıca hedeflenen ülkede ticaret hayatınızın risksiz olarak devam etmesini de sağlayacaktır.

Gıda Sektöründe Tasarım Tescili

Gıda sektöründe tasarım tescili ambalaj ve ürüne özgü görünümler için yapılması gereken bir tescil türüdür. Gönderilen ürünlerin ambalajları, şişeleri vs. eğer markanıza özel bir tasarımla yapıldıysa görünümlerinin tamamını koruma altına almanız gerekmektedir. Bunun yanında çıkarmış olduğunuz ürünlerde de bir tasarım söz konusuysa tasarım tescili ile de mutlaka korunmalıdır.

Gıda Sektöründe Patent Tescili

Sektör için patent gerçek bir sorunsaldır. Raf ömrünün arttırmak, yağ, tuz ve şekeri düşürmek, yapıyı değiştirmek, görünümü iyileştirmek, farklı gıda bileşenlerinin kullanımı, gıdaların ve içeceklerin aroma profilini değiştirmeye yönelik metotlar geliştirmek, lezzetleri iyileştirmek gibi uygulamalar patentler ile korunabilir.

Gıda Sektöründe Coğrafi İşaret

Sektörün en çok atlanan konularının başında coğrafi işaret tescilleri gelmektedir. Yöreye özgü tatlar coğrafi işaret tescili altında korunmaktadır. Bu tescil türüne ürünün üreticisi olan gerçek veya tüzel kişiler, tüketici dernekleri, konu ve coğrafi yöre ile ilgili kamu kuruluşları başvurabilir.

Özlem Arslan Kart

Üstün Patent Kurucusu

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir