“Sigortacılık kodlarında ana başlık ‘dijitalleşme’ olacak”

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan, “Geleceğin sigortacılık kodlarında da ana başlık dijitalleşme olacak. Bunun yanında, müşteri deneyimi de öne çıkacak” dedi.

Geçen yıl pandeminin başlangıcı ve uzaktan çalışma sistemine geçmeleriyle birlikte hem kendi iş modellerinde hem de müşterilerine sundukları ürün ve hizmetlerde dijitalleşmenin en öncelikli konu başlıklarından  biri olduğunu söyleyen Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan, “Geleceğin sigortacılık kodlarında da ana başlık dijitalleşme olacak. Bunun yanında müşteri deneyimi de öne çıkacak. Anadolu Sigorta olarak, her zaman olduğu gibi gelecekte de müşterilerimizi daha iyi tanıyıp, sürekli daha iyisini hedefleyerek, ürün ve hizmetlerimizin kalitesini artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Evde Kal, Sigortanı İndirimli Al kampanyalarıyla  sosyal mesafenin korunması için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın rehberliğindeki “Evde Kal!” çağrısını desteklediklerini belirten Şencan, “Web sitemizden veya Sigortam Cepte uygulaması üzerinden müşterilerimize satış kanallarını seçerek teklif veya poliçelerini indirimli alma imkânı sunduk. Sağlık çalışanlarımızın yanında olduk. Mesleği doktor olan müşterilerimize yönelik mevcut indirimlerimizin, tüm sağlık çalışanları için geçerli olmasını sağladık. Ayrıca, kasko hasarlarında aracın evden alınıp eve iadesi, mobil ekipler ile istenilen yerde cam değişimi ve onarımı, görüntülü ekspertiz, 7 gün 24 saat canlı ve görüntülü sağlık danışmanlığı hizmetlerimiz gibi daha pek çok konuda sigortalılarımızın hayatını kolaylaştırdık. Hizmetlerimizi yeni normale uygun şekillendirmek için birçok uygulamayı hayata geçirdik” diye konuştu.

“Pek çok stratejik hedefimiz, dijitalleşmeden geçiyor”

“Pek çok stratejik hedefimiz, doğrudan ya da dolaylı olarak dijitalleşmeden geçiyor” diyen Şencan, süreçlerin yalınlaştırılmasından hibrit çalışma modellerine, start up iş birliklerinden mobil uygulamalara kadar geniş bir yelpazede yeni neslin tercih ettiği marka olma hedefiyle çalışmalarını yürüttüklerini kaydetti. 2020 yılının pek çok yeniliği hayata geçirdikleri bir yıl olduğunu, bu yeniliklerden birinin de genç kuşağa sigorta ürünlerini aktarma hedefiyle yola çıktıkları yenilikçi dijital sigortacılık uygulamaları “juno” olduğunu dile getiren Şencan, “Juno’ nun sunduğu ilk sigorta servisi ‘Kırılır Mırılır’ ile müşterilerinin cep telefonu ekranlarını uygulama üzerinden yaklaşık 1 dakikalık test ile kırılmalara karşı çok uygun ücretlerle güvence altına alabildiklerini söyledi.

2020 yılını hedeflerine ulaşarak başarıyla geçirdiklerini belirten Şencan, “TSB’nin 2020 yılı Kasım ayına dair son rakamları doğrultusunda şirketimizin toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,94 oranında artış gösterdi. Kara araçları, hava araçları, su araçları, kara araçları sorumluluk, hava araçları sorumluluk ve genel sorumluluk branşlarında ise sektör liderliğimizi devam ettiriyoruz” dedi.

“Sürdürülebilirlik, büyüme ve inovasyon için bir fırsat”

Anadolu Sigorta olarak sürdürülebilirliği büyüme ve inovasyon için bir fırsat olarak gördüklerini ifade eden Şencan,  “2020 yılının başında dünyanın en büyük ve tek kurumsal sürdürülebilirlik girişimi olan Global Compact’in imzacısı olarak, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın da destekçisi olduğumuzu taahhüt ettik. Üyeliğimizin yanında Global Compact’in küresel çapta başlattığı ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Genç Yenilikçileri’ programına katıldık. Bu kapsamda, küreselde ve yerelde sürdürülebilirlik gündemini yakından takip ederek, şirketimizde sürdürülebilir yeni iş yapış biçimlerini her kademede yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Daha sürdürülebilir bir dünya için bu sene Bireysel Çatı Tipi Güneş Enerji Paneli Sigortası ürünümüzü de hayata geçirdik. Bu ürünümüz ile yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan güneş enerjisiyle elektrik üreten çatı tipi panellerini koruma altına almaya başladık” şeklinde konuştu.

“Anadolu Sigorta olarak bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma gayretiyle bir süredir hız verdiğimiz sürdürülebilirlik çalışmalarında yeni projelere daha imza atıyoruz” diyen Şencan , “Bu bilinçle hayata geçirdiğimiz Çevresel ve Sosyal Yönetim Sistemi Projemizde önemli bir noktaya geldik. Bu projeyle, sigortalama ve fon yönetimi süreçlerinde ekonomik sürdürülebilirliğin yanı sıra çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğin de gözetilmesine yönelik bir sistem kuruyoruz. Hem bu projemiz hem de sürdürülebilirlik kapsamında yaptığımız diğer tüm çalışmaları şeffaf bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz.  Böylece bu konulardaki farkındalığı artırmayı ve teşvik edici olmayı da umuyoruz” dedi.

Pandemi sürecinde sağlık sigortaları özelinde farkındalık oluştuğunu aynı zamanda sağlık sigortalarına olan ihtiyacın da arttığını dile getiren Şencan, bireylerde sağlık sigortalarına yönelik bilincin  artarken, ticari işletmelerde de ticari alacak sigortasının önem kazandığını ifade etti. Şencan, salgın döneminden olumsuz etkilenen işletmelerin ticari alacak sigortası ihtiyacının yakın gelecekte daha da artacağını öngördüklerini söyledi.

Pandemide yerinde ve hızlı önlemler aldık”

“Sektör olarak, sigortalılarımızı, çalışanlarımızı ve tüm paydaşlarımızı, pandemi sürecinin olumsuz etkilerinden korumak ve risklerini etkin bir şekilde yönetmek için çalışıyoruz” diyen Şencan, “Pandeminin başından bu yana devletimiz, Türkiye Sigortalar Birliği ve sigorta şirketleriyle birlikte yerinde ve hızlı önlemler aldı. Sigorta sektörü için pandemi bir istisnaydı, buna rağmen sağlık sigortalarında COVID-19 tedavi giderlerinin karşılanması konusunda birlikte hareket edildi. Biz de Anadolu Sigorta olarak, indirimler, taksit sayılarının artırılması, ödemelerin ertelenmesi, asistans hizmet kullanım sürelerinin uzatılması, kapıdan oto servis hizmeti gibi uygulamalarımız ile müşterilerimize bu zorlu süreçte destek olmayı hedefledik” diye konuştu.

Bireylerde ve işletmelerde sigortanın önemi ve farkındalığının arttığını dile getiren Şencan, “Evden çalışma ve uzaktan eğitim ile çevrimiçi olma sürelerinin artmasıyla birlikte hem bireyler hem de şirketler için siber güvenlik daha da önem kazandı. Tüm dünyada yapılan istatistiklerde siber saldırıların arttığı gözlendi. Bu sebeple siber güvenlik sigortalarına ilgide de gelecek dönemde artış yaşanmasını bekliyoruz” dedi.

Sektörün, hayat dışında, özellikle araç sigortalarında, 2020 yılının başından bu yana dalgalanmalar yaşadığını belirten Şencan, “Özellikle pandeminin ekonomik faaliyetler üzerindeki etkisinin yoğun hissedildiği mart- mayıs döneminde kasko ve zorunlu trafik sigortası sektör prim üretimlerindeki aşağıya yönlü dalgalanma hissedildi. Ancak bir taraftan da pandemi döneminde yaşanan karantina sebebiyle araçlar uzun süre trafiğe çıkamadıkları için hasar adetleri de düştü” şeklinde konuştu.

“Ticari işletmeler için can suyu olmayı hedefliyoruz”

Ani ve beklenmedik bir şekilde gelişen pandemi koşullarının aynı zamanda sürdürülebilir iş modelini, dijitalleşmeyi, tüketicinin ihtiyacına deva olmanın önemini bir kez daha hatırlattığını söyleyen Şencan, işte bu sebeplerle, öncü ve yeniliğe açık sigortacılık rollerinin getirdiği sorumlulukların da bilinciyle hareket ederek hayata geçirdikleri Ticari Parametrik Salgın Hastalıklar Sigortası ürünleriyle yeni bir salgın riskine karşı ticari işletmeler için de can suyu olmayı hedeflediklerine değindi.

Anadolu Sigorta’nın Türkiye’nin ilk ulusal şirketi olarak yıllara dayanan sigortacılık birikiminin getirdiği güçlü bir kurumsal yapıya ve finansal güce sahip olduğunu söyleyen Şencan, sözlerine şöyle devam etti: “Yurt çapında 2 bin 500 profesyonel acentemiz ve Türkiye’nin önde gelen bankaları aracılığıyla milli sigortacılığın önderliğini yüklenerek, hayat dışındaki tüm konvansiyonel sigorta branşlarında faaliyet gösteriyoruz. Ayrıca, yeni sigortacılık uygulamalarını ve ürünleri de hayata geçiriyoruz. Bünyemizde bulundurduğumuz uzman kadromuz, güçlü teknolojik ve finansal altyapımız, sürekli gelişme ve iyileştirme anlayışımız ve yaygın acente ağımız ile kaliteli ürün ve hizmet sunmayı, bunların sürekliliğini sağlamayı ve müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamayı taahhüt ediyoruz. Müşteri odaklı hizmet sunmayı ve sigorta bilincinin yaygınlaşmasını kendimize misyon edinmiş durumdayız. Bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de kalite bilincini ve değerini yükselterek hizmetlerimize devam edeceğiz. Ürün ve teknoloji yaratmada öncü konumumuzu da sürdüreceğiz.”

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir