GEFCO, dünya çapında ses getiren lojistik hizmetlere imza atıyor

GEFCO Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Birol Karabulut,Covid-19 salgını sebebiyle 2020 yılı, birçok şirketin kendi iç dinamikleriyle ilgili fazlaca bilgi edindiği bir yıl olarak tarihe geçti. GEFCO olarak pandemi döneminde e-ticaret ve dijitalleşmenin gelecekte günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacağını bir kez daha farkına vardık. Bu nedenle, 2021 yılına umutla bakmaya devam edeceğiz. Özellikle Covid-19 aşısının bulunmasıyla dünya ticaretinde gerçekleşen %8’den fazla büyümenin, iyimser bir senaryo ile 2021’in ikinci çeyreğinden itibaren tüm pazarlara hâkim olacağını düşünüyoruz. GEFCO Türkiye olarak büyüme beklentilerimizi bu iyimser senaryo ile uyumlu tutuyor ve 2021’de büyüme hedefiyle operasyonlarımıza devam ediyoruz” dedi.

TRANSANADOLU hizmetimiz

2020 GEFCO için nasıl geçti, 2021 hedeflerinizi, beklentilerinizi, yatırımlarınızı ve tahminlerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz?

Covid-19 salgını sebebiyle 2020 yılı, birçok şirketin kendi iç dinamikleriyle ilgili fazlaca bilgi edindiği bir yıl olarak tarihe geçti. GEFCO olarak pandemi döneminde e-ticaret ve dijitalleşmenin gelecekte günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacağını bir kez daha farkına vardık. Bu nedenle, 2021 yılına umutla bakmaya devam edeceğiz. Özellikle Covid-19 aşısının bulunmasıyla dünya ticaretinde gerçekleşen %8’den fazla büyümenin, iyimser bir senaryo ile 2021’in ikinci çeyreğinden itibaren tüm pazarlara hâkim olacağını düşünüyoruz. GEFCO Türkiye olarak büyüme beklentilerimizi bu iyimser senaryo ile uyumlu tutuyor ve 2021’de büyüme hedefiyle operasyonlarımıza devam ediyoruz.

Pandemi dönemi bizlere klasik ve mevcut modellerin yanı sıra inovasyona dayalı yeni lojistik modellerine olan ihtiyacın önemini bir kez daha hatırlattı. Türkiye’de otomobil lojistiğine yönelik hayata geçirdiğimiz TRANSANADOLU hizmetimiz bunun en başarılı örneklerinden biri. Buna ek olarak, Çin ve Türkiye arasında kurduğumuz lojistik ağımız sayesinde başarılı operasyonlara imza attık. GEFCO olarak bu alandaki gelişimimizi devam ettirerek, pazarın ihtiyaçları doğrultusunda yeni taşıma modellerimizi de müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz.

Tüm bunlara ek olarak, hedef pazarlarımızdan biri olan CIS (Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkelerine sevkiyat faaliyetlerimizi 2021 yılında önemli ölçüde artırmayı planlıyoruz.

Türkiye, stratejik bir ülke konumunda

GEFCO olarak Türkiye pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye bizim için çok büyük bir pazar olmakla birlikte, bulunduğu lokasyon sayesinde hem şirketimiz hem de lojistik sektörü için stratejik bir ülke konumunda. Ülkemiz aynı zamanda diğer pazarlara açılan bir koridor. Bu sebeplerden dolayı, GEFCO olarak Türkiye’de büyümeyi hedefliyoruz. Bunu sağlamak için Türkiye’de sadece hizmetlerimizi ve hatlarımızı artırmakla kalmıyor, köklü uzmanlığımız sayesinde “sıralama” (sequencing) gibi katma değerli hizmetleri de uyguluyoruz. Avrupa’da sahip olduğumuz güç ve uzmanlığımız sayesinde, müşterilerimizin Türkiye’deki önemli operasyonlarına katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Otomotiv sektörünün yanı sıra tekstil, ilaç, inşaat ve hızlı tüketim (FMCG) sektörlerinde de tüketim mallarına odaklanıyoruz. Türkiye otomotiv sektöründe önemli bir üretim ve yatırım potansiyeline sahip. Lojistik altyapının da bu potansiyeli desteklemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle otomotiv sektörünün hedefleriyle paralel ve ihtiyaçlarına cevap veren çözümler üretmek bizim için büyük önem taşıyor.

İntermodal taşımacılığı operasyonlarımızı artırma hedefimiz var

Uluslararası karayolu taşımacılığında intermodal taşımacılığı operasyonlarımızı artırma hedefimiz var. Sürekli gelişen küresel bir ağın parçası olmak bizlere büyüme açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Kuzey Afrika ve CIS ülkeleri, önemli bir büyüme ve iş potansiyeline sahip olan Türkiye için büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle, bu bölgelerdeki iş hacmimizi artırmayı planlıyoruz. Türkiye, konumu itibariyle önemli lojistik avantajlara sahip. Ülkemizin lokasyon avantajlarını kullanarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye’nin mevcut lojistik altyapısını geliştirmek, üretimi ve ihracatı artırmak birinci önceliklerimiz arasında yer alıyor.

İnovasyon, teknoloji ve çalışan yatırımları

Şirket olarak inovasyon, teknoloji ve çalışan yatırımlarının operasyonlarımızda fark yaratacağına inanıyoruz. Bu nedenle GEFCO olarak, çalışanlarımızın yenilikçi projelerini teşvik etmek ve gelişimlerini desteklemek adına kaynaklar sağlamaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, 2018 yılından bu yana çalışanlarımızın yeni fikirlerini ve yaratıcılıklarını GEFCO İnovasyon Fabrikası adını verdiğimiz bir programla destekliyoruz. Bizim için önemli olan bir diğer konu ise teknolojiyi çok yakından takip etmek ve gelecek projelerimizde yeni teknolojilerden faydalanmak. Bu kapsamda GEFCO olarak, WiseTech Global tarafından geliştirilen ve kullanıcıların, kayıttan faturalandırmaya kadar nakliye gönderilerini yönetebildiği bir web portalı olan GEFCO VISIBILITY’i geliştirdik.

GEFCO VISIBILITY

GEFCO VISIBILITY nakliye faaliyeti hakkında detaylı raporlar çıkarmak için bir raporlama modülü ve finansal bilgilere erişim sağlayan bir finans modülü dahil çeşitli modülleri kullanıcılarına sunuyor. Müşterilerin standart nakliye işlemlerinden herhangi bir sapma durumunda otomatik uyarılar ve bildirimler ayarlamasına olanak tanıyan istisna yönetimi modülü de mevcut. Yeni kullanmaya başladığımız yazılım ile tüm dünyadaki FFWD ofisleri aynı dosyayı tek bir veri üzerinden yükleyebiliyor. Bu yazılımı kullanan ofisler işlem hızını artırıyor ve bilgiye erişimleri kolaylaşıyor. Yazılımda ayrıca izleme ve gözetleme servisleri sunan bir bölüm de bulunuyor. Özetle GEFCO olarak sektörde başarıyla rekabet ediyoruz ve çeşitli sektörlere önemli katkılar sunan inovatif yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Tüm bu uygulamalara baktığımızda yeni teknolojileri yakından takip eden bir firma olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Rakiplerimizden farklı olarak, GEFCO kalitesine sahip deneyimli bir ekip ile tüm dünyadaki operasyonlarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Çoğu ülkedeki ofislerimiz sayesinde, operasyonların başlangıcından bitimine kadar kesintisiz bilgi akışını hızlı bir şekilde sağlayabiliyoruz. Otomotiv sevkiyatlarındaki yüksek hacimli operasyonlarımız sayesinde rekabetçi fiyatlandırma politikaları uygulayabiliyoruz. Sahip olduğumuz bir diğer farklı özelliğimiz ise hizmetlerimizin çeşitliliği. Örneğin, bazen bir inşaat şirketi için büyük miktarlarda ürün taşımak gerekebiliyor. Bu tür çalışmalarda deniz taşımacılığı, konteyner taşımacılığı, karayolu ve gümrük gibi birçok lojistik dalına aşina olmak gerekiyor.  GEFCO olarak, çeşitli sektörlere hizmet verirken teslim aldığımız ürünleri en hızlı ve en güvenilir şekilde teslim etmek için farklı nakliye çözümleri sunarak dünya standartlarında hizmet veriyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir