Türkiye’nin ilk ve tek FaaS şirketi Birleşik Ödeme

Birleşik Ödeme, Türkiye’nin ilk ve tek fintech servis platform şirketi olarak kurumların dijital finansallaşma süreçlerinde stratejik çözüm ortağı olarak kanal ve ürün bazlı altyapısal çözüm önerileri sunuyor. Kurumsal Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Burak Elgin ödeme sistemleri ve e-ticaret ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Firmanızdan ve iş modelinizden kısaca bahseder misiniz?

Türkiye’nin ilk ve tek fintech servis platform sağlayıcı (FaaS) şirketi olarak kurumların dijital finansallaşma süreçlerinde stratejik çözüm ortağı olarak kanal ve ürün bazlı altyapısal çözüm önerileri sunuyor; konvansiyonel maliyetlerini minimize ederken, onlar adına yeni gelir kalemleri yaratarak mevcut verimlilik ve çevikliklerini maksimum seviyede arttırmalarını sağlıyoruz. Bu vizyonumuz paralelinde kurumlara; e-para dijital cüzdan, sanal veya fiziksel ön ödemeli kart, yurtiçi ve yurtdışı para transferi, online/offline tahsilat ve kiosk/akıllı kasa çözümleri olarak 5 ana dikeyde çözüm önerileri sunuyoruz.

Türkiye’de artık kurumlar finansal giderlerini azaltan veya finansal gelirlerini arttıran ürünleri, kendi markalarıyla kendi ekosistemlerine sunmaya başladılar. Bu paralelde, sahip oldukları müşteri kitlesinin, bayi ağlarının, online/offline kanal yönetimlerinin kısa, orta ve uzun vadede finansal ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve iş modellerini daha teknolojik bir altyapı üstüne oturtabilmek adına ‘Finansallaşma’ olarak adlandırdığımız yoğun bir dijital dönüşüm sürecine girdiler. Fintech ürün ve servislerinin geliştirme sürecinin zaman alıcı ve maliyetli olması, inovatif projeler için gereken kalifiye insan kaynağı, risk yönetimi, regülasyonla uyumluluk ve fraud riskinin önlenmesi gibi faktörler; finansal teknoloji servis platform sağlayıcı (FaaS) vizyonunu benimsemiş Fintech firmalarını günümüzde olabilecek en iyi çözüm ortağı konumuna getirdi.

Dijital finansallaşma trendinin giderek arttığı bu ekosistemde, Türkiye’nin ilk ve tek FaaS şirketi Birleşik Ödeme olarak, kurumların ihtiyaçları paralelinde geliştirdiğimiz kişiselleştirilmiş çözümlerle katma değer yaratan stratejik ortaklıklar kurmaya devam ediyoruz; konvansiyonel maliyetlerini minimize ederken, onlar adına yeni gelir kalemleri yaratarak mevcut verimlilik ve çevikliklerini maksimum seviyede arttırmalarını sağlıyoruz.

Değer yarattığımız kurum ve kuruluşları özetlersek; son kullanıcısı, nakit hareketi veya hizmet noktası fazla olan kurumlar ve kamu kuruluşları, hizmet lokasyonu az veya yenilik sunmaya odaklı finansal kurumlar, bankalar, penetrasyonu yüksek yenilikçi perakende teknoloji şirketleri; tahsilat/ödeme/transfer/ön ödemeli kart çözümü içinde olacak startuplar ve diğer yerli Fintechler, uluslararası para transferi/müşteri tanıma ve edinme süreçleri gibi alanlarda var olan yabancı Fintechlere kadar uzanan bir kitleye hitap ediyoruz.

2020 yılında portföyünüze eklediğiniz yeni ürünler var mı?

Pandemi Dönemi’nde Birleşik Ödeme olarak hızlı ve çevik aksiyonlar alarak çıkardığımız yeni ürünler ile yeni projeler gerçekleştirmeye devam ettik. 2020 yılında geliştirdiğimiz PaySafe ürünümüz, Fintech-as-a-Service (FaaS) altyapısı ile kurumların nakit akışının daha efektif yönetilmesi adına geliştirilmiş, finansal IoT teknolojileri ile bankacılık sistemine entegre olan online akıllı kasa ürünümüzdür.

PaySafe’leri daha çok perakende, akaryakıt, kargo gibi sahada nakdin fazla döndüğü sektörlerden kurumlara, 7/24 ve anında şubelerinde biriken nakit paraya erişim sağlayarak nakit optimizasyonu sağlama, finansal ve operasyonel verimliliklerini arttırma amaçlı olarak sunuyoruz. Firmaların ilgili lokasyonlarında şubede biriken nakit para, personel tarafından PaySafe’ler içine koyulduğu anda, 7/24 gün ve saat farketmeksizin, kasanın doluluğu paralelinde ilgili tutar algılanıp firmanın istediği banka hesabına yansıtılıyor. Personel, parayı içine koyduğunda parayı transfer etmek istediği bankayı kasada bulunan panel üzerinden seçiyor ve transfer işlemi gerçekleştiriliyor.

Birleşik Ödeme’nin bankalar arası 7/24 para transferi altyapısı ile PaySafe çözümü; haftasonu, tatil günleri ve bayramlar dahil, firmanın nakde 7/24 erişimini sağlıyor, firmaya nakdi anında kullanma ve değerlendirebilme imkanı veriyor ve buna bağlı olarak yeni gelir kalemleri yaratıyor, firmayı vadesiz hesapta para tutmaktan kurtarıyor. Ayrıca para kasaya konduktan sonra paranın fiziksel olarak toplanması dahil tüm operasyonel faaliyetlerin sorumluluğu Birleşik Ödeme’de olduğundan 360 derece çözümler ile firmanın operasyonel verimliliğini optimize ediyor.

Ek olarak, konvansiyonel para toplama ve güvenlik şirketleri ile çalışıldığında günlük manuel olarak mail ile raporlama yapılırken PaySafe çözümü sayesinde dinamik raporlama için API paylaşımı yapılarak şube nakit bilgisi 7/24 ERP/ön muhasebeden takip edilebiliyor. ERP ve ön muhasabe ile entegre olan uçtan uca dijitalleştirilmiş nakit yönetimi sağlanıyor. Bu yıl yeni geliştirdiğimiz bir ürün olmasına rağmen PaySafe; perakende, akaryakıt, kargo gibi nakdin fazlaca döndüğü sektörlerde Türkiye’nin lider şirketleri tarafından kullanılmaya başlandı ve aynı zamanda birçok ödülün sahibi oldu. 2020 Sardis Ödülleri Ürün ve Hizmet İnovasyonu kategorisinde 1.lik ile Altın Sardis’in, Fast Company Fintech Awards 2020 Ödül Töreni yeni ürün/hizmet kategorisinde 2.’liğin sahibi oldu ve Birleşik Ödeme PaySafe ile Fast Company’nin hazırladığı Türkiye’nin En İnovatif 50 Şirketi listesinde kendi alanında en ön sırada yer aldı.

Dünyada ve Türkiye’de trend olmaya başlayan e-ticaret sitelerinin başarılarının sebebini nasıl yorumlarsınız? E- ticaret neden bu kadar önem kazandı? Siz, firma olarak farklılıklarınızı nasıl ve ne şekilde ortaya koyuyorsunuz, tercih edilmenizdeki nedeneler nelerdir? Covid-19 e-ticaret şirketlerini ve firmanızı nasıl etkiledi? 

Dijital dönüşümün ve inovasyonların hız kazandığı günümüzde tüketici beklentileri tarafında gün geçtikçe önemli seviyede artış yaşanmaktadır. Türkiye nüfusunun %50’sinin Y ve Z kuşaklarından oluştuğu düşünüldüğünde Türkiye’de e-ticaretin gelişimine ve yeni normların oturmasına önemli katkı sağlayan faktörlerden birinin artan genç nüfus olduğunu söyleyebiliriz.

Dijital çağda doğup büyüyen Z kuşağının sosyal medyaya ilgisi ise S-ticaret olarak adlandırılan sosyal medya üzerinden gerçekleşen e-ticaret işlemlerini tetiklemektedir. Aynı zamanda genç nüfus oranımızın Avrupa’ya oranla yüksek olması, potansiyelin yüksek olduğuna işaret etmektedir. Covid-19 ile mücadele edilen bugünlerde ise e-ticaret pazarı ciddi büyüme göstermiş ve çoğu firma e-ticaret siteleri üzerinden satışlarını devam ettirmeye yönelmiştir. Halihazırda online satış yapan firmalar ise müşteri deneyimini en ileri seviyeye taşıyarak pazarda rekabet etmeye çalışmaktadır.

Pandemi Dönemi’nde içinde bulunduğu sektörden ötürü bu dönem özelinde dijitalleşmeye yönelen, online tahsilat hacmi artan ve nakit yönetimini daha efektif sürdürmek isteyen firmaların çözümlerimize ilgisinde artış gördüğümüzü söyleyebiliriz. E-ticaretin böylesine büyüme gösterdiği günümüz şartlarında, kurumlara sunduğumuz online tahsilat altyapımızla kurumların müşterilerine omni-channel deneyimi 360 derece yaşatmaları için çözüm ortaklığı sağlıyoruz.

Pazar yerlerine ve e-ticaret sitelerine bankalarla anlaşmalı olarak sağladığımız sanal pos ve sanal pos üzerinden kartlı ödemelerin gerçekleştirilmesi için Payment Gateway yazılım çözümü sağlamaktayız. Payment Gateway finansal yazılımına ek olarak sunduğumuz kart saklama özelliği ile e-ticaret siteleri için müşteri deneyimi anlamında katma değer yaratmaktayız.  Aynı zamanda, e-ticaret sitelerine entegre edebildiğimiz havale ile ödeme yöntemi çözümlerimizde de bankacılık sisteminde inovatif çözümler sunan Nöbetçi Transfer altyapımızı kullanmaktayız. 2018 yılında geliştirdiğimiz ve birçok inovasyon ödülü alan ürünümüz Nöbetçi Transfer, kullanıcıların EFT saatleri dışında hafta sonu ve tatil günleri dahilinde 7/24 para transferi yapabilmesini sağlamaktadır.

Firmalarının ERP sistemine entegre edileblen bu tarz API çözümlerimiz ile; stok, nakit akışı, satın almalar, faturalar sistemsel bir şekilde işlenebilmektedir. Ek olarak online tahsilat çözümlerimiz kapsamında Dünya’da ve Türkiye’de giderek yaygınlaşan linkle ödeme methodunu sunuyoruz. İşletmeler bu sayede websitesi olmadan da linkle ödeme yöntemi ile 7/24 her platform üzerinden satış yapabilmekte ve teknik entegrasyon yapmadan hızlıca ödeme alabilmektedir.

Birleşik Ödeme olarak sahiplendiğimiz FaaS vizyonu ve kurumlar özelinde sunduğumuz terzi usulü, yenilikçi dijital ve finansal çözümler kapsamında, mevcutta hızlı entegrasyonlar ve en güncel teknolojiler üzerine kurulu güçlü bir inovasyon altyapımız var.

Güncel teknolojileri ürünlerimize adapte etme becerimiz, güçlü ekibimiz ve çevik yapımız; bizleri sektörde tercih edilme tarafında öncelikli kılıyor. Sektörde en geniş ürün yelpazesine sahip olmamızın yanında; rakiplerimizden farklı olarak doğrudan son kullanıcıya dokunduğumuz ürün ve hizmetimiz bulunmuyor, son kullanıcıya sadece kurumlar üzerinden dokunduğumuzdan dolayı B2B ve B2B2C çözümlerimizle fark yaratıyoruz. Hitap ettiğimiz geniş kurumsal müşteri kitlesinin markamıza duyduğu bağlılık, sadakat ve güveninin her gün artarak devam etmesi; marka değerimizi bugünkü konumuna getiren en önemli faktörlerden. Ayrıca Türkiye’de banka ortaklığına sahip olan ilk ve tek Fintech şirketi konumunda olmak da bizleri sektörde ayrıcalıklı kılıyor.

 E-Ticaretin dünyadaki ve Türkiye’deki pazar payı nedir? Siz firma olarak Türkiye’de bu pazardan nasıl bir pay alıyorsunuz, buradaki hedeflerinizi ve yatırımlarınızı da yazarak değerlendirir misiniz? 

2019 yılsonu verilerine göre gelişmiş ülkelerde e-ticaretin toplam perakende oranına %10 civarlarında çift haneli sayılarda seyrederken Türkiye’de %6 civarlarındadır. Zaman geçtikçe online perakendenin toplam perakende pazarındaki payı gelişmiş ülkelerdekine yakınsayacağından ötürü, Türkiye’de e-ticarette eksponansiyel büyümenin kaçınılmaz olduğu söylenebilir. Pandemi Dönemi ile beraber ise e-ticaretin mağaza bazlı perakendeye oranı, hem dünyada hem Türkiye’de önemli seviyede artış göstermiştir.

Birleşik Ödeme olarak kurumlara ödemeler ve tahsilatlar tarafında hem online hem offline kanalları kapsayacak şekilde inovatif çözümler sunmaktayız. E-ticaretteki bu hızlı gelişim, online tahsilat tarafındaki ürünlerimize pozitif biçimde yansımasının yanında; ön ödemeli kart, dijital cüzdan gibi ödeme çözümlerimizi de desteklemektedir. Kurumlara nakit akışlarını daha sistemsel yönetebilmeleri için sunduğumuz bayi/acente çözümleri kapsamındaki fiziksel/dijital ön-ödemeli kart (Visa veya MC) çözümlerimiz ve bu kartlara eklediğimiz geniş indirim ağını kapsayan sadakat programlarımızla, Türkiye’nin önde gelen markalarının nakit akışı ve bayi ağı yönetiminde bölgesel olarak çözüm ortağı konumundayız.

Ön ödemeli kartlar, bayilere dijitalleştirilmiş nakit yönetimi sağlar; hak ediş ve primler anında banka masrafsız şekilde karta yatar, açık devre özelliği ile online ve offline her noktada alışverişe ve nakit çekime imkan tanınır ve bayiler anlaşmalı noktalarda indirimli alışveriş yapabilir. Bu anlamda ön ödemeli kart çözümleri, bayi sadakati ve aktivasyonunun arttırılmasında önemli rol oynayan finansal ürünlerden biri olarak karışımıza çıkmaktadır.

Ön ödemeli kartlara ek olarak bu dönemde dijital cüzdan çözümlerimiz için yeni fırsat pencereleri doğduğunu ve bu dönemde talebin arttığını söyleyebiliriz. Bu yıl içerisinde “Wallet-as-a-service” altyapımıza yatırımlarımızı yoğunlaştırdık, 2021 yılında ise Türkiye’nin önde gelen uygulamalarından birkaçında dijital cüzdan özelliğini hayata geçiriyor olacağız. Kurumların kendi markası ile ekosistemine sunduğu dijital cüzdanlar, kuruma 360 derece müşteri sahipliği sunmakta ve müşteri tarafında hakimiyet sağlamaktadır; diğer markalara ait ekosistemlerde yapılan harcamaları minimize ettiğinden komisyon kaybı en aza inmektedir.

Ekosistem içi harcamalara teşvikler ve etkili CRM yönetimi ile, mevcut müşteri sahipliği maksimize edilerek yeni müşteri kazanım maliyetleri düşürülmektedir. Cüzdanlara bakiye yükleme işlemleri; kart saklama, 7/24 eft veya cüzdandan cüzdana P2P para transferi gibi yöntemlerle yapılabilmekte, offline’da hızlı ve güvenli ödeme için QR teknolojileri desteklenmektedir. Aynı zamanda, indirim ve cash-back avantajlarıyla beraber kullanıcının dış dünyada harcayabileceği tutarın ekosistem içinde daha değerli hale getirilmesini sağlayan loyalty programımıza da bu yıl yatırım yaptık. Geniş indirim ağını kapsayan loyalty programlarımızı dijital cüzdan ve ön ödemeli kart/loyalty kart çözümlerimize entegre ediyor ve kurumların bayi ağı veya müşterilerinden oluşan ekosistemlerinin kullanımına açmasını sağlıyoruz.

RÖPORTAJ:GİZEM YARALI

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir