Fatih Çevik: CVK Mobilya yatırım odaklı büyüyecek

CVK Mobilya Genel Müdürü Fatih Çevik,Cvk Mobilya, ilk yolculuğuna 2007 yılında İstanbul Ziverbey’de küçük bir işletme olarak başladı. Küçük çaplı işletmede finansal anlamda bir sıçrayış olmasa da sektörün pazar değerini algılamamız için kayda değer bir başlangıç yaptık. Mobilyanın Türkiye’de üretim ve ihracat anlamında parladığı dönemlerdi. Bunun avantajını kullandık ,henüz üretim yapmazken işin tasarım ve ar-ge alanında ilerleyerek güncel ve modern mobilyalar tasarladık. Şirketimiz o dönemden günümüze kadar geliştirdiği kendine has ve özgün prensibiyle her geçen gün gelişen ve ilerleyen bir firma oldu. Uzun seneler o bölgede faaliyetlerimizi bu prensiplerle sürdürdükten sonra 2014 yılında Türkiye’nin ilk Mobilya kenti olan Modoko Mobilyacılar Sitesi’nde mobilya ve mimarlık  mağazası olarak hizmet vermeye başladı. Bu aşamada 2014 yılında CVK Yapı Ahşap San. üretim fabrikası da faaliyetine başladı. Böylelikle hem üretim hem de pazarlama alanında dışarıya bağlı kalmadan, kendi üretimimizi yapmaya başladık. Mutlu ve aile gibi bir ekiple her projenin ve her işin arkasında kendimize güvenen bir firma olmanın mutluluğunu sürdürüyoruz” dedi.

Proje çalışmalarına ağırlık verdik

CVK Mobilya olarak hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi  verir misiniz?

2020 yılı süreç olarak bütün dünyayı etkisi altına alan salgın hastalığın, ekonomiye etkilerini görmezden gelemeyiz. Bu ekonomik durgunluk bizi etkilese de ihracat anlamında büyümemize olanak sağladı. Bu olanak ticari kazanımlardan çok başarı ve fayda odaklı bir karar mekanizmasının işlerliği sayesinde oldu diyebiliriz. 2020 yılını geçmiş yıllara oranla %70 büyümeyle kapattık. 2021 yılı içerisinde ise 2020 yılı süresince yapmış olduğumuz çalışmaların faydalarını görmeye başladık. İhracat anlamında bir adım öne geçerken müşteri sirkülasyonu açısından herkes gibi bizi de etkileyen bir azalma söz konusu oldu. Bu dönemde kriz yönetimimiz bizi bir adım öne taşıdı, önemli olan olumsuz geçebilecek dönemlere karşı hazırlıklı olmak. 2020 yılına göre daha az insanla temasımız olsa da büyük işler ve kontrollü çalışmalar yapıldı. Ar-ge alanında sıkı çalışmalarımızın yanı sıra proje çalışmalarına ağırlık verildi. Güçlü kadro ve yeterli ekipmanlara ve ekibe sahip fabrikamızın çalışmalarıyla yoğun bir süreçten geçtik. Büyümemize olanak sağlayan bir diğer faktörlerden biri de bu. 2022 yılı için hedeflerimiz ve yatırımlarımız daha kontrollü ilerlemek zorunda. Hammadde fiyat artışları şirketimiz için olumsuz bir etki yaratsa da hedefimiz 2022 yılı için şubelerimizi arttırıp, fabrika kapasitesini iki katına çıkarmak ve henüz ihracatını yapmadığımız Avrupa ülkeleriyle temas kurmak olacaktır. Yeni yatırım hedeflerimiz var elbette. Büyümekte olan bir şirket olarak şube sayısını artırıp tasarımlarımızı bütün dünya ile buluşturmak.

İç mimarlarımızla tasarım odaklı sonuçlar geliştiriyoruz

Tercih edilmenizdeki  nedenler nelerdir, müşterilerinize hangi katma değerleri sunuyorsunuz, rakiplerinizden farklarınız nelerdir?

Kişiye özel tasarımlarımızın olması, profesyonel bir ekibe sahip olmamız ve elbette bütün dünyaya mobilya gönderiyor olmamız hiç şüphesiz… Tasarım aşamasındaki sıkı ve titiz çalışmalarımızın bir sonucu olduğunu düşünüyorum. Çok çalışıp; hem akılcı hem de dinamik çözümler bulmamız da bizi CVK yapan değerlerimizdir. Kullanıcıyı (müşteriyi)anlamak bizim için en önemli başlangıç; onlardan aldığımız brifingleri doğru anlayıp iç mimarlarımızla tasarım odaklı sonuçlar geliştiriyoruz. En önemli noktalardan birtanesi de satış sonrası hizmetimizi geliştirmiş olmamız . Günümüz hızlı tüketim koşullarında kullanıcının ürünü aldıktan sonra birçok yerde muhattap bulamaması, bizim 7/24 sorulara ve sorunlara hızlıca çözüm bulmamız farklı kılan özelliklerimizden.

Yılsonu hedeflerimize finansal anlamda ulaştık diyebiliriz

2021 yılını nasıl geçiriyorsunuz, yılsonu hedeflerinize ulaşabilecek misiniz?

Ekonomik  anlamda maliyetler açısından zorlayıcı bir süreç  olsa da, sektör açısından bir anlamda kazançlı bir dönem olduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle ihracat oranlarımızın yükselmesi de firma olarak bizi bir adım öne çıkardı . İhracatımızın artma sebeplerinden biri de ar-ge çalışmalarımızı hızlandırıp kreatif tasarımlarımızı ön plana çıkarmamız ve bu tasarımlarımıza artan ilgi. Yılsonu hedeflerimize finansal anlamda ulaştık diyebiliriz. Proje çalışmalarımızın artması ile firmamızın mimari hizmetini bir adım öne taşıdık.

Şube sayımızı ve Pazar payımızı artıracağız

Pandeminin mobilya sektörünü canlandırdığını biliyoruz. İçinde bulunduğumuz konjonktür işlerinize  nasıl  yansıdı?

Pandeminin  başladığı ilk dönemlerde mobilya sektöründeki canlanma kendi  firmamızda da etkisi büyük olan bir canlanma oldu. Buna etkisi olan parametreleri belirtmek gerektiğini düşünüyorum. Bu parametrelerden biri ithalatın mobilya sektörü canlı olan ülkelerdeki yavaşlama olduğunu söyleyebiliriz.  2020 yılı süreç olarak bütün dünyayı etkisi altına alan salgın hastalığın, ekonomiye etkilerini görmezden gelemeyiz. Bu ekonomik durgunluk bizi etkilese de ihracat anlamında büyümemize olanak sağladı. Bu olanak ticari kazanımlardan çok başarı ve fayda odaklı bir karar mekanizmasının işlerliği sayesinde oldu diyebiliriz. 2020 yılını geçmiş yıllara oranla %70 büyümeyle kapattık . 2021 yılı içerisinde ise 2020 yılı süresince yapmış olduğumuz çalışmaların faydalarını görmeye başladık. İhracat anlamında bir adım öne geçerken müşteri sirkülasyonu açısından herkes gibi bizi de etkileyen bir azalma söz konusu oldu. Bu dönemde kriz yönetimimiz bizi bir adım öne taşıdı. Önemli olan olumsuz geçebilecek dönemlere karşı hazırlıklı olmak. 2020 yılına göre daha az insanla temasımız olsa da büyük işler ve kontrollü çalışmalar yapıldı. Ar-ge alanında sıkı çalışmalarımızın yanı sıra proje çalışmalarına ağırlık verildi. Güçlü kadro ve yeterli ekipmanlara ve ekibe sahip fabrikamızın çalışmalarıyla yoğun bir süreçten geçtik. Büyümemize olanak sağlayan bir diğer faktörlerden biri de bu. 2022 yılı için hedeflerimiz ve yatırımlarımız daha kontrollü ilerlemek zorunda. Hammadde fiyat artışları şirketimiz için olumsuz bir etki yaratsa da hedefimiz 2022 yılı için şubelerimizi artırıp, fabrika kapasitesini iki katına çıkarmak ve henüz ihracatını yapmadığımız Avrupa ülkeleriyle temas kurmak olacak.

 ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir