Eşsiz ölçümleme ve güvenlik sertifikasyon imkanları

AdColony EMEA & LATAM Pazarlama Yöneticisi Melisa Matlum ile dijital reklam üzerine konuştuk.

AdColony ne iş yapar? Faaliyet alanlarınızdan bahsedebilir misiniz?

AdColony olarak 1,5 milyar kullanıcı erişimi sayesinde dünyanın en büyük mobil reklam platformlarından biri olarak, reklam sektörünü büyütme misyonu ile birlikte kullanıcılara mobil reklam anlamında en yüksek kalitede etkileşim ile ulaşmaya odaklanıyoruz. Reklam çözümlerimiz arasında patenti AdColony’e ait olan Instant Play isimli kendi video ürün ve teknolojimizle birlikte Global devlerden LinkedIn, Spotify ve Yandex.Navigasyon’un da exclusive partnerliğini yapıyoruz.

Yaptığımız işi standart bir reklam satış evi olarak konumlamak yerine iş ortaklarımıza tüm kreatif, tasarımsal ve operasyonel süreçlerde hizmet veren, 360 derece bir servis ve danışmanlık yapısı olarak konumlandırıyoruz.

Reklam verenler bizimle çalıştıkları zaman ellerinde dijitale uygun hiçbir materyal olmasa dahi yüksek performanslı bir dijital kampanya hayata geçirebiliyor. Bizim sunduğumuz eşsiz ölçümleme ve güvenlik sertifikasyon imkanlarından da faydalanıyorlar.

Türkiye’ye geliş ve burayı merkez ülke olarak konumlandırma sürecinizi anlatabilir misiniz? Neden Türkiye’yi seçtiniz ve buradan kaç ülkeye hizmet veriyorsunuz?

Türkiye sahip olduğu genç nüfus ve mobil cihaz kullanımı açısından büyük potansiyele sahip. Ekibimizin değerli bilgi birikimi ile 2017 yılından beri merkez ofis olarak konumlanan Türkiye ofisimizden Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkelerini içine alan EMEA ve 2018 yılı ile birlikte bünyemize katılan Latin Amerika (Latam) bölgelerinin müşteri yönetimi, operasyon, kreatif projeler, yazılım ve geliştirme süreçlerini yönetirken aynı zamanda stratejik kararlarını da buradan alıyoruz.

Aramıza yeni katılan ülkelerimiz ile birlikte aralarında İngiltere, Norveç, Güney Afrika ve Orta Doğu’nun bulunduğu, 3 kıtada, 25’ten fazla ülkeye Türkiye’den hizmet vermekten gurur ve mutluluk duyuyoruz. Ayrıca hızla büyüyen ekibimiz ile Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik bölgelerinin de operasyonel sürecini yönetiyoruz. Aslında Istanbul merkezli bu ofisten Antartika hariç tüm kıtalara dokunuyor ve aktif olarak reklam hizmeti veriyoruz diyebilirim.

AdColony olarak son birkaç yılda elde ettiğiniz başarı ve varsa ödüllerinizden bahsedebilir misiniz?

AdColony olarak sorumlu olduğumuz tüm coğrafyalarda mobilde öncü ve başarılı projelere imza atmaya devam ediyoruz. Son yıllarda Türkiye ve Globalde kazandığımız projesel ve sektörel ödüllerin sayısı 400’ü aştı. MMA Smarties, Assegai Awards, The Most Awards ve Mixx Awards’ın da aralarında bulunduğu dünya çapında prestijli organizasyonlar tarafından Türkiye ofisi olarak ödüllendirilmek bizim için gurur verici.

Mobil reklam pazarının Türkiye ve dünyada büyüklüğü nedir ve bu büyüklük ne hızla artmakta? Siz pazarın ne kadarını domine ediyorsunuz?

Teknolojinin giderek gelişmesi ve mobilin hayatlarımızdaki vazgeçilmez rolü ile mobil reklam pazarı da her geçen gün büyümeye ve dijital reklam pastasının en büyük bölümünü almaya devam ediyor. Açıklanan büyüme raporlarına göre dünya çapında geleneksel mecralara yapılan yatırımlar azalırken mobil reklam pazarı gün geçtikçe gücüne güç katıyor. Global mobil reklam harcamaların 2021’de 290 Milyar Dolar’ı aşması bekleniyor.

Yaptığımız araştırmaya göre özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde kullanıcıların %47’si günde en az bir kere mobil oyun oynarken, %58’i ise akıllı telefonlarından spotify gibi platformlarda müzik dinliyorlar. Aynı zamanda bu dönemde kullanıcıların%21’i daha fazla oyun içi reklamlar izliyorlar. Dijitalleşme AdColony için büyük önem arz ediyor. Gitgide hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması ve AdColony dijitalleşmeyi maksimum seviyede kullanarak fark yaratmaya devam edeceğiz.

Mobil reklamcılığın 10 yıl sonrasında sizce neler var? Futuristik tahminlerinizi alabilir miyiz?

Teknolojik gelişmeler ile birlikte hayatımıza birçok yeni trend katılıyor. Kullanıcıların mobil oyunlarda geçirdikleri zamanın giderek artması bize reklamcılığın da bu yöne odaklanacağına dair işaretler veriyor. Dijitalleşerek dönüşecek olan reklamlar kullanıcılarının karşılarına farklı şekillerde ve boyutlarda çıkacaklar. Şimdiden kullanıcılar artık onlara hiçbir aksi şans tanınmadan dayatılan reklamlar yerine kontrolün onlara verildiği kullanıcı dostu reklam modellerini tercih etmeye başladılar bile.

AdColony olarak yakın gelecek hedefleriniz nelerdir?

Mobilin günümüz trendlerinin odak noktasında olması gelecekte de öneminin giderek artacağının bir işareti niteliğinde. Biz de AdColony olarak sektörel gelişmeleri takip ederken stratejimizi güçlendirip rakiplerimizden farklılaşmaya özen gösteriyoruz. Sektörün hep bir adım önünde olmak bizi diğer platformlardan ayıran en önemli özelliğimiz. Gelecek yılın trendlerini araştırıp sektörümüzü eğitmek ve öncülük yapmak adına yatırımlarımızı bu yönde gerçekleştiriyoruz.

Hizmet verdiğimiz alanları ve ortaya çıkardığımız yeni ürünlerimizi bu trendler ile harmanlayıp iş ortaklarımıza sunuyoruz. Fark yaratmak için machine learning, optimizasyon ve ölçümleme araçlarından faydalanıyoruz.

Mobil Reklam kullanmak isteyen KOBİ’lere öneriniz neler olur?

Daha önce de bahsettiğim gibi mobil reklamlar yalnızca global ya da lokal büyük markalar için değil. Küçük işletmelerden büyük firmalara her marka mobil reklam kullanarak markasını bir adım ileriye taşıyabilir. Mobil platformlada marka bilinirliklerini arttırmaları kendileri içinde oldukça önemli. Bunun içinde çok büyük bütçeler harcamadan hedef kitlelerine çok rahatlıkla ulaşabilirler.

Dijitalin ve mobilin önlenemez yükselişi yepyeni bakış açıları doğurmaya devam edeceğini söyleyebilirim. Her geçen yıl hazırlanan hem global hem de lokal reklam harcama raporlarına baktığımızda mobilin payı ciddi derecede artmakta. Bunu aslında kendi kullanım alışkanlıklarımızdan da anlayabiliyoruz.

Sabah kalktığımızda ilk, akşam yatarken son baktığımız ekran. Doğal olarak mobil tarafta reklam harcamaları anlamında da önlenemez bir yükselişle karşı karşıyayız. Büyük ya da küçük demeden her reklam verenin bütçesinden bağımsız olarak mobil çözümlere yönelmesi, marka bilinirliğini arttırıcı konumlandırmalar yapması dolaylı ama uzun vadeli olacak şekilde tüm reklam veren ve işletmelerimize fayda sağlayacaktır.

RÖPORTAJ:GİZEM YARALI
KOBİLIFE

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir