Kadınların kendilerini en iyi tanımlayan işi bulmaları gerekir

Systemair HSK Genel Müdürü  Ayça Eroğlu  bir sorunla karşılaştığımızda işi neden yapamadığımızı düşünmek yerine çözüm yolu üretmek, ekipçe hareket etmek ve hedefe odaklanmanın başarıyı getirdiği belirtti.

Eroğlu, iş hayatına girmek isteyen kadınlara tavsiyelerde de bulundu.

 Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Lise öğrenimimi Nişantaşı Işık Lisesi’nde tamamlandıktan sonra Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA programını tamamladım. İş hayatımın ilk yıllarında Ernst&Young firmasında finansal denetim görevini yürüttüm. Ardından 2004 yılında aile şirketimiz olan HSK’da göreve başladım.

2004-2010 yılları arasında HSK’da satın alma, dış ticaret, satış, pazarlama, finans gibi farklı departmanlarda görev aldım. Kurumsallaşma çalışmalarının şirkete penetrasyonunu sağlamanın yanı sıra şirketin 5 yıllık stratejik haritasının hazırlanması, nakit akış yönetimi, sermaye yönetimi ve stratejik ortaklıklarla ilgili çalışmalarını yürüttüm.

2010-2012 yılları arasında global Systemair ve HSK birleşmesinin tüm operasyon sürecini yönettim. 2012 yılında Systemair ve HSK birleşmesinden sonra genel müdürlük pozisyonuna atandım. Bugün Systemair HSK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevime devam ediyorum. Aynı zamanda Regin Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve RVM Türkiye’nin de İcra Kurulu Üyesiyim.

Başarı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Yönetim anlayışımın en önemli kısmını; bir sorunla karşılaştığımızda işi neden yapamadığımızı düşünmek yerine çözüm yolu üretmek, ekipçe hareket etmek ve hedefe odaklanmak oluşturuyor. Başarılı olmanın en önemli noktasının bu olduğunu düşünüyorum.

“İş Odaklılık”, “Adanmak”, “Tevazu”, “Mütevazılık”, “Sadelik” ve “Süreklilik” kavramlarını ana değerler olarak görüyorum. Bu değerlerle hem sosyal hayatımızda hem de iş hayatında başarının mümkün olduğunu düşünüyorum.

İyi bir iş kadını olmak için eğitim hayatı sizin için ne ifade ediyor?

Eğitim, cinsiyetten bağımsız olarak her birey ve tüm toplumun gelişimi için en önemli konulardan biri… İş hayatına baktığımda ise kendi gelişimlerini ve eğitimlerini önemseyen, büyük bir adanmışlık ve tutkuyla sürdürülebilir bir şekilde çalışan kadınların başarıya ulaşmalarının tesadüf olmadığını düşünüyorum. İyi bir donanım kesinlikle şart fakat nice iyi eğitimli, genç ve üretkenliğinin başında olan kadınlarımızı maalesef ekonomiye kazandıramıyoruz.

O yüzden eğitim kadar aile içi kodların da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Annem ve babam, bizim ailede hiç erkek çocuk olmamasına rağmen bizi hep iş insanı olarak hedefleyip, projelendirdiler ve yetiştirdiler. Çok erken yaşlarda ticari hayatın içerisinde o yaşın yetkinliklerine göre görevler aldık ve sorumluluklarımızı yerine getirdik. Yerine getirmediğimiz zaman da aynı reel ekonomide olduğu gibi bedellerini ödedik. Bunun da bizim kariyer hayatımızda eğitimimiz kadar önemli bir payı olduğunu düşünüyorum.

Günümüzde iş hayatına girmek isteyen kadınlara tavsiyeleriniz nedir?

İş hayatına atılmak isteyen kadınlarımızın mevcut iş fırsatlarının farkında olmaları gerekir. Bu farkındalığı da iyi bir araştırma ve sektör analizi yaparak elde edebilirler. Öncelikle üniversite yıllarında farklı sektörleri tanımaları ve gerçekten hangi alanda mutlu olarak çalışabileceklerini iyi analiz etmeleri gerekiyor. Hangi alanda iş kurmak ya da çalışmak istiyorlarsa o sektörü iyi takip etmelerini ve yeni trendleri araştırmalarını öneriyorum. Araştırmacı ve disiplinli olmak, çok çalışmak ve en önemlisi hedefe doğru cesaretle ilerlemek iş hayatındaki en önemli adımlar arasında yer alıyor.

Özellikle çok iyi eğitim almış, kariyerlerinin önü çok açık olan fakat aile hayatını dengeleyememesinden dolayı önemli değerleri kaybediyoruz. Bu noktada bu profildeki kadınlara kendilerini neyin en iyi tanımladığını bulmalarını, çocuklarının ve/veya aile hayatlarının kariyer hayatında bir engel olmadığına inanmalarını ve dirayetli duruşlarından taviz vermemelerini tavsiye ediyorum.

İşinizde hedef ve yatırımlarınız nedir? Gelecekte kendinizi hangi noktaya taşımak istiyorsunuz? İleriye dönük planlarınız nelerdir?

Türkiye’nin havalandırma pazar lideri olan bir firmanın genel müdürü ve ortağı olarak, bulunduğumuz diğer iş kollarındaki şirketleri profesyonellerle büyütmek, bu iş kollarının açılımını yapıp farklı iştirakler kurmak ve bunları grup şirketi altında toplayarak Türkiye ve ihracat pazarlarında her bir şirket bazında önemli pazar paylarına sahip olmak kariyer hedeflerimin arasında yer alıyor.

 RÖPORTAJ: GİZEM YARALI

 KOBİLIFE

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir