Erbakan Malkoç: Dünya otomobil üreticileri dahil herkes bizi taklit eder

Dizaynvip Group Yönetim Kurulu Başkanı Erbakan Malkoç ile firmanın çalışmalarını değerlendirdik.

 Neden kişiye özel otomobil olmasın?” fikriyle bu yola çıkmaya karar verdim

 Dizayn Vip Firmanızı okuyucularımıza tanıtır mısınız?

Sürekli yeni bir şeyler keşfetme duygusu içerisindeydim. Çünkü içerisinde bulunduğum durum beni mutlu etmiyordu. Benim herkesten farklı bir şeyler yapmam gerekiyordu ve hayallerimi gerçeğe dönüştürmem gerekiyordu. Evet, o zamanlarda da Ferrari, Porsche gibi lüks klasmanına giren otomobiller vardı ama ben “Neden kişiye özel otomobil olmasın?” fikriyle bu yola çıkmaya karar verdim. Parası olan herkes istediği otomobili alabilir ama insanlar birbirinden ayrışmak istiyor. Nasıl ki, kişiye özel terzi, kişiye özel saat varsa kişiye özel otomobil olmalı, özellikle iş insanları aracında geçirdikleri zamanı verimli kullanmalı, fikriyle DizaynVip’i kurmaya karar verdim.

Dünyanın en önemli isimlerinin araçlarını dönüştürüyoruz

Biz bugün, 10 bin metrekarelik fabrikamız ve 100’den fazla çalışanımız ile dünyanın en önemli isimlerinin araçlarını dönüştürüyoruz. Türkiye’de adı bile konuşulmayan bir sektörü yaratarak, bugün gerek Avrupa’da gerek Amerika’da değer görmesini sağladık. Artık dünyada bu işi en iyi yapan birkaç şirket arasında yer alıyoruz.

“Dünyada otomobil tasarımında teknoloji en iyi kullanan firma” ödülünü aldık

Bu tarif edilemez bir duygu. Avrupa bizi, sadece otomobil dönüştüren bir firma olarak tanımıyor, aynı zamanda sürdürülebilir rekabet ve inovasyon noktasındaki en iyi şirket olarak da tanıyor. Amerika’dan davet edilip “Dünyada otomobil tasarımında teknoloji en iyi kullanan firma” ödülünü aldık. Türkiye’de birçok üniversiteden davet alarak seminer ve konferanslara konuşmacı olarak katıldık. Farklı birçok üniversitenin mühendislik fakültelerinden, girişimcilik kulüplerinden konuşmacı olarak davetler alıyoruz ve vakit buldukça geleceğin mühendis ve girişimcileriyle bir araya gelip tecrübelerimizi paylaşıyoruz onların firiklerini dinliyoruz. Başarı hikayemizi genç arkadaşlarımızla paylaşarak onlara rol model olmaya çalışıyoruz.

DizaynVip’i 3 ayaklı bir sac üzerine kurduk

DizaynVip’i 3 ayaklı bir sac üzerine kurduk. Otomobilin öyle bir tasarımı olacak ki hiçbir otomobile benzemeyecek. Bizi diğer rakiplerimizden ayıran en önemli özelliğimiz budur. Biz taklit etmeyiz. Dünya otomobil üreticileri dahil herkes bizi taklit eder. İki; farklı tasarımımıza öyle bir teknoloji adapte ediyoruz ki dünyada hiçbir otomobil üreticisinin hayalinde olmayan bir teknoloji donatıyoruz. Üç bu tasarımı ve teknolojiyi öyle bir kalitede sunuyoruz ki Avrupa standartlarının üstüne çıkıyoruz. Yani dünyanın hiçbir yerinde bizim sunduğumuz kalitede üretim sunulamıyor. Bu üç olgu DizaynVip’i dünyada kendi sektöründe iş yapan insanlardan ayrıştırıyor. Biz seri üretimde bile “hand made” özelliğimizi koruyoruz. Bizim en önemli özelliğimiz, zamandan ve mekandan bağımsız olan yapımız, teknolojide dünya otomobil üreticilerinden hiçbirini taklit etmeden, kendi hayal gücümüzü kullanıp ve üretip onu otomobillerimize monte etmemiz.

İz bırakırız, izi takip etmeyiz

Bu üç özel yapımıza dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir kimse ulaşamaz ve bizim üç özelliğimiz bizi farklılaştırıyor. Çünkü biz iz bırakırız, izi takip etmeyiz. Bizim izimizi herkes takip eder. Başarılarımız neticesinde 2013’te Uluslararası Marka Liderleri Zirvesi Lob’in Europe’ta “Avrupa’nın En İyi Otomobil Tasarımı Ödülü”ne, 2014’te ABD’nin en prestijli organizasyonu IMA IMPACT Teknoloji Zirvesi’nde “Dünya’da Otomobil Tasarımında Teknolojiyi En İyi Kullanan Firma” ödülüne layık bulunduk.

30’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren bir marka olduk

DizaynVip olarak neredeyse 200 ülkeden talep gören, 30’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren bir marka olduk. Çin’de, Dubai’de, Amerika’da ve Rusya’da distribütörlüklerimizin bulunmasının yanı sıra Almanya’da da kendi şirketimiz bulunmaktadır.  Bu süreç zarfında seri üretim konusunda önemli aşamalar kaydettik. Çin’de bir üretim tesisi açtık. Artık hand made özelliğimizi kaybetmeden daha fazla araç üreterek ihracatımızı daha da artırabileceğiz. DizaynVip bugün kilogram başına 250 dolar ihracatıyla Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sunmaktadır. Dünyanın konuşan otomobiliyle yeni bir dönem daha başlattık. Düşünün bir otomobil size “Günaydın” diyor, bir nevi asistanınız gibi o günlük planlamalarınız hakkında bilgi veriyor. Otomobil teknolojilerinde yeni bir dönemin kapısını araladık.

Her bir tasarımımızla yeni bir çığır açıyoruz

VİP oto araç dizayn alanında firma olarak nasıl bir farklılık gösteriyorsunuz, rakiplerinizden farklarınız neler oluyor? Müşteriler neden sizi tercih ediyor?

Yaptığım her bir tasarım, zamanın ötesinde imza taşımaktadır. Örneğin; 2009 yılında geliştirdiğim ancak otomotiv sektörünün ancak 2013 yılında algılayabildiği dünyanın neresinde olursanız olun akıllı telefonunuz ya da tabletiniz üzerinden aracınıza komut vereceğiniz teknolojiden, sizinle konuşan otomobile kadar her bir tasarımımızla yeni bir çığır açıyoruz. Donanımından tasarımına kadar her şeyin Türk mühendisler ve yazılımcılar tarafından yapıldığı araçları dünyanın neresinde olursanız olun tabletiniz ya da akıllı telefonunuzla aracınızın 196 parçasına komuta edebiliyorsunuz. Yapay zeka teknolojisi üzerine uzun zamandır çalışıyoruz. Zamanın ötesinde tasarımlar sunduğumuz, her zaman sektörümüzle ilgili dünyaya ilkleri sunduğumuz için tercih ediliyoruz. DizaynVip bir ayrıcalıktır.

 Kimlerle, hangi kurumlarla, hangi sektörlerle çalışıyorsunuz?

Aklınıza gelebilecek siyasetçilerden sporculara, krallardan iş dünyasına kadar geniş bir kesime hitap ediyoruz.

Müşterilerimiz buraya doğru ellerde oldukları için gelirler

VİP oto araç dizaynında doğru bilinen yanlışlar var mıdır, siz bu konuda müşterilerinize ön bilgi de veriyor musunuz?

Müşterilerimiz buraya doğru ellerde oldukları için gelirler. DizaynVip, Türkiye’de otomobil dönüşüm sektörünü oluşturan ve Türkiye’deki markalaşmanın sağlanması için ön ayak olan bir markadır. Bu yüzden müşterilerimiz zaten nereye geldiklerinin çok iyi bilirler ve isteklerinin çok ötesinde bir araç tasarımıyla DizaynVip’ten ayrılırlar.

Vip oto araç dizaynında en çok ne talep ediliyor sizlerden?

Bu zamanda herkesin istediği tek bir şey var: Kendisini özel hissetmek. Bunun dışında onlara zamanlarından tasarruf sağlayabilecekleri tüm teknolojik hizmetleri bir arada sunuyoruz.

 Kullandığınız ürünler ve ürün kaliteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Biz tamamen yüzde 100 yerli ve en iyi malzemeleri kullanıyoruz. Parçalarımızın birçoğunu ise DizaynVip fabrikasında üretiyoruz.

Dünyaya marka ihraç edebiliriz; biz, bunu başardık…!

Biz ihracatta kilogram başı olarak dünya ile yarışır vaziyetteyiz. İthal ettiğiniz ürüne kg başı 5 dolar verirken ihraç ettiğiniz ürüne kg başı 1 dolar alıyorsanız, ekonomik anlamda tutunmanız zor olabiliyor. Çünkü dünya katma değerli mal üretiyor. Dünya otomobil endüstrisi markalaşmış durumda ve biz bu dünyada tutunmak istiyorsak katma değer sağlamak zorundayız. Biz sağladığımız katma değerin içine sadece ürün ürütmek dışında marka değeri de katmaya çalışıyoruz. Benim en büyük hayallerimden biri bir dünya markası ortaya çıkarmaktı. Dünyanın en büyük şirketlerine bakın, 1 trilyon dolara ulaşan ve marka değeri olan şirketler, bu başarıyı katma değerli üretim yapmaya ya da ürettikleri malı markalaştırmaya borçlular. Biz de kendi markamız olarak bunu başardık. Hızlı üretime geçtik ve cirolarımıza da yansımaya başlayacak bu. Katma değerli ürün üretmek dünyanın en önemli ve en değerli unsurudur. Bu da marka değeri üretmekten geçer. Ülke olarak marka üretmeye çok önem vermeliyiz. Böylelikle dünyaya marka ihraç edebiliriz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir