Endeksa, kesintisiz hizmet sunuyor

Endeksa CEO’su Görkem Öğüt ile firmanın çalışmalarını değerlendirdik.

Endeksa olarak konut alanında çok önemli çalışmalara ve raporlara imza atıyorsunuz. Çalışmalarınızı ve yaptığınız işleri detaylandırır mısınız?

Endeksa, büyük veri analizi ve makine öğrenimi yöntemlerini kullanarak tüm Türkiye için gayrimenkul değeri, lokasyon veri analizi ve öngörüleri sunan bir platformdur. Tüm Türkiye için gayrimenkul piyasa analizlerinin yanı sıra gayrimenkulün özelliklerinin girilmesi ile konut, ticari ve arsa/araziler için gayrimenkul değer tahmini üreten Endeksa, dünyada sadece 5 ülkede örneği bulunan Otomatik Değerleme Modeli’ni Türkiye’ye taşıdı ve sektörde önemli bir boşluğu doldurdu. Endeksa, farklı kaynaklardan aldığı verileri birleştirip makine öğrenimi yöntemlerini kullanarak tüm Türkiye için gayrimenkul değeri ve lokasyon verileri oluşturuyor. Haritada bölge bazında satış, kira verileri, geri dönüşüm sürelerinin yanı sıra bölgede oturanların demografik bilgileri, sosyo-ekonomik statüleri, bölgedeki yaşam alanları sunuluyor. Ayrıca bölgedeki konut satış adetleri, e-ticaret yoğunluğu, hane halkı gelir düzeyi gibi detay bilgiler de yer alıyor. Kullanıcılar belirli bir bölgedeki konuta ait detayları belirterek de konutun net değerini öğrenebiliyor.

Hizmetlerimizi detaylandıracak olursak;

Otomatik Değerleme Modelimiz ile konut veya arsanızın değerini saniyeler içerisinde hesaplayıp,  dilerseniz rapor alabiliyorsunuz. Gayrimenkul Piyasa Analizi ile bölge bazında konut, arsa ve ticari gayrimenkul değerinin yanı sıra, bölgedeki demografik yapı, yaşam alanları, tüketim harcamaları gibi ekonomik göstergelere ulaşabiliyorsunuz. Lokasyon Analizi ile konumlarınızı gelişmiş veri analizi ve coğrafi bilgi sistemleri yöntemleriyle optimize edip, Endeksa’nın gelişmiş algoritmaları ile stratejilerinize uygun en doğru konumları bulup; ciro tahminini hesaplayıp, hizmet alanı analizi ve rekabet analizi yapabiliyorsunuz. Endeksa Danışmanlık Hizmetleri ise doğru fiyata alıp, satıp, kiralamanızı sağlıyor.  Öte yandan tüm Türkiye’ye yaygın Endeksa Üyesi Gayrimenkul Danışmanları aracılığıyla Endeksa hizmetlerine kolayca ulaşabiliyorsunuz.

“istanbulyenileniyor.com”

“istanbulyenileniyor.com” platformu hakkında bilgi verir misiniz? Endeksa olarak burada nasıl bir iş ve güçbirliğiniz var?

İBB şirketleri KİPTAŞ, İstanbul İmar AŞ ve BİMTAŞ’ın ortaklaşa yürüttüğü “istanbulyenileniyor.com” platformunda İstanbul’da risk altındaki konut stokunun güvenli, depreme dayanıklı, çevreyle dost yapılara dönüştürülmesi amaçlanıyor. Bulunduğu yapının riskli olduğunu düşünen İstanbullular site üzerinden başvuru yaparak yapılarının yenilenmesi taleplerini iletebiliyor. İstanbullular, başvurularının ilk aşamasında Endeksa’nın gelişmiş değer tahmini entegrasyonu ile istanbulyenileniyor.com adresinde bölgelerindeki ortalama konut ve ticari gayrimenkul satış değerlerine ulaşabiliyorlar. Deprem riski aklımızdan çıkarmamamız ve önlem almamız gereken hayati bir konu. istanbulyenileniyor.com İstanbul için çok önemli bir proje, parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Endeksa, teknolojik destek sağlıyor

20 milyonun yaşadığı mega kent İstanbul, bir deprem kuşağı üzerinde. Endeksa olarak bu konuda neler demek istersiniz, çalışmalarınızdan örnekler verir misiniz?

Evet, İstanbul deprem kuşağı üzerinde. Maalesef büyük afetlerin sonucunda yıkılan yapılar, ölümle gelen işgücü kaybı, süreçle gelen durağanlık ve belirsizlikler, sermaye ve stok kayıpları, üretimin durması vb. olumsuzluklar yaşanıyor.  Binaların yapısı, zemin etüdü, dayanıklılık ve pek çok farklı faktör İstanbul’un geneli için bir risk yaratıyor. 1999 depreminden sonra yapılaşmadaki kanunlar ve yönetmelikler yeni pek çok binanın daha dayanıklı olmasını da sağladı. Bu nedenle deprem sonrası inşa edilen yapılar özellikle daha fazla tercih ediliyor. Bu da fiyatlara yansıyor. Deprem sonrası inşa edilen binada yer alan konutlar deprem öncesi inşa edilen konutlara kıyasla aynı bölgede %10-12 fiyat farkı ile satılabiliyor. Teknolojimiz ile destek olduğumuz istanbulyenileniyor.com çok önemli bir proje. İstanbul depreme karşı yeni bir sayfa açıyor. Bu projeye Endeksa olarak teknolojimizle destek olmaktan dolayı çok mutluyuz.

Önümüzdeki 2 yıl içinde de 7 kat büyüme hedefliyoruz

Hedef ve yatırımlarınızı aktarır mısınız?

Endeksa ‘nın bu yılki öncelikleri arasında bireysel müşteri kitlesinde daha da büyümek ve yurtdışı açılımları yer alıyor. 2020 yılı için planladığımız yurt dışı açılımını bu seneye ertelemek zorunda kaldık, fakat pandemiye rağmen 2,5 kat büyüdük. Önümüzdeki 2 yıl içinde de 7 kat büyüme hedefliyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir