Ekin Tükek: Flokser Kimya otomasyon sürecinde ar-ge yatırımları yapıyor

Flokser Kimya, Türkiye ve komşu ülkelerin ihtiyaç duyduğu poliüretan hammadde talebini karşılamayı amaç edinerek 2006’da yılında kuruldu. Bugün, ürettiğimiz çeşitli ürün grupları ile birçok alanda faaliyet gösteriyoruz. İnşaat, terlik ve taban, mobilya, otomotiv, yapıştırıcı, beyaz eşya, izolasyon sektörlerinde poliüretan, poliüre, polyester ürünleri ile alternatif çözümler sağlıyor. Hem bayi ve distribütör kanallarımızla hem de satış ofislerimizle Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Rusya başta olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Flokser Kimya Genel Müdürü Ekin Tükek,Flokser olarak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in her yıl açıkladığı Türkiye’nin İlk 1000 ihracatçısı arasındayız. Aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı ‘İSO 500’ listesinde 1997 yılından beri yer alıyor ve Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan biri olarak faaliyet gösteriyoruz. Bünyemizde bulunan ileri poliüretan teknolojileri ile yalıtım amaçlı rijit (buzdolabı, soğuk oda paneli, sandviç panel, sprey, boru izolasyonu, dekorasyon), filtre, integral (ofis mobilya kolçakları, çeşitli oto parçaları, kablolar), ayakkabı (terlik, taban, iç taban, iş güvenliği), kalıplanmış sünger, yapıştırıcılar, binderler, su yalıtımı alanlarında üretim yapıyoruz” dedi.

 ERP programımız SAP‘ın yeni versiyonu olan SAP HANA

Üretim süreçlerinizde otomasyon, elektrik-elektronik sistemler nerede ve nasıl bir yer tutuyor?

İşletmemizde yaklaşık 7 yıldır SAP ERP sistemlerini kullanıyoruz. SAP sistemi sadece muhasebe finans gibi temel modüllerden oluşmuyor. Üretim, planlama, sevkiyat, ihracat/ithalat, Ar-Ge ve Ür-Ge departmanlarımız birbirleriyle entegre bir şekilde SAP’deki ilgili modülleri kullanıyoruz. Yapmış olduğumuz üretim hammaddesinin temininden, ürünün sevkiyata kadar her aşamasını takip ediyoruz. Aynı zamanda kullanmış olduğumuz reaktörlerden gelen sıcaklık, akım, nem, tank seviyesi, boşaltma süresi, fan durumu, ağırlık miktarı ve kapı açık/kapalı durumlarını çeşitli sensörler ile bilgilerini alıp anlık raporlayabiliyoruz. Ayrıca üretim hattındaki dokunmatik ekranlar ile duruş nedenlerimizi sisteme girip, sorun kök/neden analizlerini yapabiliyor; kalite, verimlilik ve güvenlik için otomasyon sürecini doğru tasarlıyoruz. Biz süreç tasarımında doğru çıktılar için uygun interlocklar atayıp bunları kontrol ediyoruz. Sıfır duruş için senaryolarımızda eş yaşlandırma, bakım sayacı gibi uygulamalara yer veriyoruz. Batch süreçleri icra ettiğimiz için PLC + SCADA sistemleri kullanıyoruz. Dijital dönüşümde vizyonumuzu; mevcut ve planlanan üretim kampüslerimiz için tümleşik, entegre, çevik ve hızlı süreçler tasarlamak, bunları kullandığımız kurumsal yazılım süreçleri ile desteklemek olarak tanımlıyoruz. Yeni teknolojileri işletmemize yerleştirmek, kalite ve verimliliğe katkı sağlayacak teknolojileri ikame etmek yönünde çalışmalarımıza da hız kazandırdık. Pilot ve endüstriyel ölçekte uygulamalarımız bulunuyor. Öte yandan özellikle Endüstri 4.0 kapsamında birçok projeyi test ediyoruz. Akıllı baret projemiz buna örnek olabilecek bir projedir. 3D yazıcıdan çıkan akıllı bir baret ile ortamdaki gaz miktarlarını, kişinin anlık durumunu, gün içinde gittiği güzergahları, ihlal ve acil durumlarını takip edebiliyoruz. Yeni teknolojileri şirketimize dahil etmek, kalite ve verimliliğe katkı sağlayacak teknolojileri ikame etmek için yoğun bir şekilde çalışmalarımıza hız verdik. Pilot ve endüstriyel ölçekteki uygulamalarımız kapsamında özellikle insansız işletilebilen üniteler tasarlayıp faaliyete geçiriyoruz. Yeni ve iyi uygulamalar ile sıkıntı yaşanan birçok hattı daha verimli ve hatasız işletmek için araştırmalar yapıyoruz. Bu yönde ERP programımız SAP‘ın yeni versiyonu olan SAP HANA’nın geçişini hızlandırdık. Kuruluşumuzdan bugüne olduğu gibi 2021 yılında da sürdürülebilir büyümeyi ve karlılığı hedefliyoruz. Bu doğrultuda Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni üretim tesisi yatırımımızı hayata geçireceğiz. Karanlık depolar oluşturup, drone ile depo sayımı gibi hedeflerimiz bulunuyor. Önümüzdeki dönemde üretim süreçlerinde fiziksel robotlar ile birlikte yazılımsal robotları da sistemlerimize entegre etmeyi amaçlıyoruz.

Bakanlık onaylı Ar-Ge merkezi ile bugün birçok sektöre hammadde sağlıyoruz

Ar-Ge çalışmalarınız, hedefleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Tekstilde kullanılan suni deri kaplama poliüretanlarının üretimi ile faaliyete başlayan Flokser Kimya olarak, bakanlık onaylı Ar-Ge merkezi ile bugün birçok sektöre hammadde sağlıyoruz. Disiplinler arası çalışma kabiliyetimizle manevra alanımızı her geçen gün artırıyoruz. Tasarım ve inovasyondaki üstünlüğümüzü üretim kapasitemize yansıtıyor, faaliyetlerini sentez ve uygulama laboratuvarlarında yürüten Ar-Ge departmanımızdaki uzman ekibimizle kimya sektörüne özel kalıcı çözümler bulmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda tüm insanlığın ortak paydası olan, dünya kaynaklarının etkin ve verimli kullanımında gelecek nesillere karşı sorumluluk bilinciyle hareket etmeyi önemsiyoruz. Bu nedenle enerji, su, ısı tasarrufu sağlayan ürünler ve bio bazlı ürünler üzerine özel projeler yapıyoruz. Temel amacımız; gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmaların merkezine insanı koyarak, bu bağlamda çevreye duyarlı ürünler üretirken aynı zamanda gelecek nesiller için inovatif ve sürdürülebilir ürünler tasarlamayı hedefliyoruz. Bugün sektörde kolay temizlenebilen ve insan sağlığına zararsız biyo bazlı kaplama poliüretanlarını Türkiye’de ilk üreten firmayız. İnovatif projelerimizi hayata geçirirken trendleri belirliyor ve müşterilerimize özel ürünler üretiyoruz. Sürekli gelişim ve inovasyon ilkesi, yenilikçi bakış açısı ve sektöre öncülük etme misyonumuz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmalarıyla hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarında çalışmalarımıza devam ediyoruz.  Bilgi birikimimiz, deneyimli ekibimiz, güçlü iletişim ağımızın yanı sıra hızlı hizmetimiz ve etkin dağıtım kanallarımız ile yıllardır sektörde bilinen itibarlı bir firmayız. Proje finansman gücümüz ve Ar-Ge Merkezimiz müşterilerimiz tarafından bir adım öne çıkarak tercih edilmemize sebep oluyor. 2012 yılından bu yana “Ar-Ge 250, Türkiye’nin en çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri” araştırmasında “cirosundan Ar-Ge’ye en fazla pay ayıran şirketler” arasında yer alıyoruz. 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz 9 milyon 205 bin 409 TL’lik Ar-Ge yatırımımızla, araştırmaya bu yıl 153. sıradan girdik. Ar-Ge sektörümüzün en kritik konuları arasında biz de Ar-Ge merkezimizdeki 36 çalışanımızla toplam 19 Ar-Ge projesi üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca Ar-Ge alanında yüksek teknoloji ve katma değerli projelerin üretilmesi adına yeni bir Ar-Ge yatırımı gerçekleştirmek, planlarımız arasında yer alıyor.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir