“E-ticaret artık bir ayrıcalık değil zorunluluk”

E-ticaret ve e-ticarete bağlı işlemler pandeminin de etkisiyle dünyada trend haline geldi.Dijitalleşmenin önemini anladığımız bu dönemde e-ticaret artık bir zorunluluk olmaya başladı.IdeaSoft Ceo’su Seyhun Özkara ile e-ticaret ve buna bağlı sitemler üzerine konuştuk.

Dünyada ve Türkiye’de trend olmaya başlayan e-ticaret sitelerinin başarılarının sebebini nasıl yorumlarsınız?

Son 5 yılda e-ticareti ve e-ticaret sitelerinin başarılarını etkileyen birçok önemli faktör var. Bu faktörlerin başında uygun fiyat avantajı, müşteriye sunulan alternatifler,mobil cihazlarla erişim ve işlem kolaylığı geliyor. Pandemi dönemini ayrı olarak değerlendirdiğimizde ise bu etkenlerin yanı sıra lojistikte 0-48 saat arası teslimat müşteriler tarafından tercih ediliyor ve fark yaratıyor.

Bir diğer nokta da e-ticarete başlamak isteyen işletmeler için birçok bariyer ortadan kalkmış durumda ve pazara giriş artık hem daha kolay hem de daha hızlı. Örneğin; birkaç gün içinde e-ticaret sitenizi açabilir ve ürünlerinizi internetten satmaya başlayabilirsiniz.

E- ticaret neden bu kadar önem kazandı? Siz, firma olarak farklılıklarınızı nasıl ve ne şekilde ortaya koyuyorsunuz, tercih edilmenizdeki nedeneler nelerdir?Covid-19’e ticaret şirketlerini ve firmanızı nasıl etkiledi?

Mart ayından bu yana pandeminin de etkisiyle dijitalleşmenin önemini daha iyi anladığımızı düşünüyorum. E-ticaretin artık bir ayrıcalık değil zorunluluk haline geldiğini hem işletmeler hem de tüketiciler deneyimleyerek gördü. Online alışverişin sağladığı avantajları ilk defa deneyimleyen tüketiciler ise alışveriş alışkanlıklarını değiştirmeye ve tercihlerini e-ticaretten yana yapmaya başladı.

IdeaSoft olarak sektördeki 15.yılımızı devirdik. Her ölçekten ve her sektörden 10.000’i aşkın firmaya hizmet vermeye devam ediyoruz. Bizi ayıran en büyük özellik bir yazılım firması olmamızın yanında kullanıcılarımıza bir e-ticaret ağı sunarak başarılı olmaları için çalışmamızdır.

Bu amaçla kurduğumuz E-ticaret Çözüm Merkezi’nde alt yapı sağladığımız işletmelerin e-ticaret hayatlarında ihtiyaç duyabilecekleri tüm hizmetleri ve alanında uzman iş ortaklarımızı tek çatı altında topluyoruz. Böylelikle ürün fotoğrafından avantajlı kargo anlaşmalarına; sanal pos kurulumdan muhasebe entegrasyonlarına kadar uçtan uca bir hizmet sunuyoruz.

Bunun yanı sıra kullanıcılarımızı, satışlarını artırmaları için verdiğimiz reklam destekleri ve haftada en az 2 gün düzenlediğimiz ücretsiz eğitimlerle destekliyoruz.

E-ticaretin yükselişi ile beraber bazı sektörler de önem kazandı. Bunların başında da lojistik (ulaşım-kargo) geliyor. Forumları okuduğumuzda ya da yakın çevremize baktığımızda lojistik-kargo firmalarının e-ticaret sitelerine özellikle indirim zamanlarında yeterince cevap veremediği, ürünleri istenilen zamanda ulaştırmadığı ve müşterileri memnun etmediğini görüyoruz. Kargo firmalarıyla alakalı ‘müşteri memnuniyeti’ özelinde neler demek istersiniz? E-Ticarette Lojistik nasıl bir gelişim ve değişime uğradı? Bu bağlamda E-Ticaret firmaları en çok hangi şikayetlerle karşılaşıyor?

Pandemi döneminde online alışverişin daha çok tercih edilmesiyle lojistik sorunları daha net görüldü. “Müşteri memnuniyeti” özelinde düşünürsek iyi olsak da daha iyi olmalıyız. Çünkü ürün tesliminde, iade sürecinde, teslimat sırasında ürüne erişememekte ve bunun gibi olabilecek birçok sorunda tüketicilerin şikayetleri kargo firmalarına değil e-ticaret sitelerine dönüyor.

Black Friday gibi büyük indirim günlerinin ve büyük kampanyaların e-ticarete etkisi nedir?

Kasım ayında başlayan ve yıl sonuna kadar devam eden indirim günleri ve kampanyalar, e-ticaret sitelerinin yıl sonu stoklarını eritmek ve yılı iyi kapatmalarınada; tüketicilerin de daha avantajlı fiyatlarla alışveriş yapmalarında oldukça etkili rol oynuyor.

E-Ticaretin dünyadaki ve Türkiye’deki pazar payı nedir? Türkiye, e-ticaret Pazar payının yüzde kaçını aktif olarak kullanıyor, siz firma olarak bu pazardan nasıl bir pay alıyorsunuz, buradaki hedeflerinizi ve yatırımlarınızı da yazarak değerlendirir misiniz?

Tübisad’ın 2019 yılı için açıkladığı rapora baktığımızda Türkiye’deki online perakendenin toplam perakendeye oranının %6.2 olduğunu; gelişmiş ülkelerden biri olan İngiltere’de ise bu oranın %18.3 olduğunu görüyoruz. Fakat pandemiyle birlikte hem tüketici davranışları hem de alışveriş alışkanlıkları oldukça değişti. 2020 yılında bu oranın %10’un üzerine çıktığını düşünüyoruz. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilerde 2020 yılının ilk 6 ayında e-ticaret hacmi 91.7 milyar TL’ye ulaştı. Pandemi sonrasında da aynı ivmeyle olmasa bile e-ticaret alışkanlığının devam edeceğini ve kalıcı olacağını düşünüyorum.

Bizim pazardaki payımız %50’ye yakın ve hedefimiz de e-ticaret sektörünün IdeaSoft’la birlikte büyümesi diyebiliriz.

RÖPORTAJ:GİZEM YARALI

KOBİLIFE

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir