Dünyanın her noktasında müşteriler ödemelerini PayTR aracılığıyla alabiliyor

PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul,”İşletmeler, PayTR’a başvurduklarında iki saat içinde müşterilerinden ödeme almaya başlayıp, ödeme tutarlarını da ertesi gün PayTR’dan temin edebiliyor” dedi.

PayTR, Türkiye’de kurulmuş bir finansal teknoloji şirketi olarak Türkiye’de yerleşik işletmelere ödeme ve ödeme ile ilgili diğer hizmetleri sunmakla beraber, aslında tüm dünyadaki tüketicilere de hizmet sunan bir yapıya sahip. Bugün dünyanın her yerindeki tüketiciler, mal ve hizmet alımlarını PayTR sanal posları üzerinden saniyeler içerisinde sorunsuz olarak tamamlayabiliyor ve müşterimiz olan işletmeler de dünyanın her noktasındaki müşterilerinden ödemelerini PayTR aracılığıyla alabiliyorlar.

PayTR’nin hizmetleri ve işleyişi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Her segment ve kategoride yer alan işletmelerin ödeme alma ihtiyaçlarına yönelik hizmet sunuyoruz. Sanal POS üzerinden kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartlar ile ödeme alma, kredi kartı ile yapılan ödemelerde markalara olan bağlılığı artırmak için taksitli ödeme alma, havale/EFT ile ödeme alma gibi hizmetlere ek olarak ödeme hizmeti ile bağlantılı kart saklama, tekrarlayan ödeme, pazar yerleri (marketplace) için ödeme hizmeti, sahtecilik önleme (anti-fraud), link ile ödeme ve tahsilat hizmetleri sunuyoruz.

2020 yılını ürün geliştirme konusunda da oldukça verimli geçirdik. Link ile Ödeme ürününü API ile destekledik. B2B ve B2C’de faaliyet gösteren ancak web sitesi olmayan PayTR’ın birçok müşterisi, Link ile Ödeme sayesinde bu zor dönemi fırsata çevirdi. Tamamen sıfır temas ile ödeme kısmında işletme ve tüketicilere destek olan ürünle, mobil posların apartman boşluklarında çekmeme problemi de ortadan kalktı.  Yine 2020 yılında, yurt dışında sıklıkla kullanılan Pay Later “Sonra Öde” ürününü de çözüm ortağımızla birlikte işletme ve tüketicilerin kullanımına sunduk.

PayTR, Türkiye’de kurulmuş bir finansal teknoloji şirketi olarak Türkiye’de yerleşik işletmelere ödeme ve ödeme ile ilgili diğer hizmetleri sunmakla beraber, aslında tüm dünyadaki tüketicilere de hizmet sunan bir yapıya sahip. Bugün dünyanın her yerindeki tüketiciler, mal ve hizmet alımlarını PayTR sanal posları üzerinden saniyeler içerisinde sorunsuz olarak tamamlayabiliyor ve müşterimiz olan işletmeler de dünyanın her noktasındaki müşterilerinden ödemelerini PayTR aracılığıyla alabiliyorlar. Bu noktada PayTR olarak işletmelerin e-ihracat işlemlerine de katkı sunduğumuzu söyleyebilirim.

2021 hedefleriniz nedir?

2021 yılında da tüm rakamsal verilerimizde iki katına ulaşmayı hedefliyoruz. 2021 yılı, dijital dönüşümün aynı hızla devam edeceği, açık bankacılıkla ilgili daha çok konuşacağımız bir yıl olacak. Hayatları kolaylaştırma vizyonumuz doğrultusunda, 2021 yılında hızımızı daha da artırıp, ödemeye ilişkin tüm partilere kolaylıklar sağlamaya devam edeceğiz. 2020 yılında hedefimiz 3 milyar lira ciroya ulaşmaktı, bu hedefi geçtik. 2021 yılında hedefimiz 6 milyarlık bir hacme ulaşmak.

Dijital dönüşümün sektöre etkisi nasıl oldu?

Pandemi ve özellikle karantina dönemi, online ticaret hacminin şu ana kadar görülen en yüksek seviyelere ulaşmasını sağladı. E-ticaret üzerinden ilk kez işlem yapan 7 milyon adet yeni kartın olduğunu BKM raporlarından biliyoruz. Bu hem sektörü hem bizi pozitif yönde etkiledi. Hem müşterilerimiz hem de müşterilerimizin müşterilerinden gelen farklı taleplerle karşılaşmaya başladık. Bu durum ürünlerimizi ve teknolojimizi geliştirmeye yön verdi.

Zaten halihazırda altyapımızı ve tüm teknolojimizi sürekli olarak geliştiriyoruz, tam anlamıyla bir fintek şirketiyiz. Ama bu ilginin artmasına paralel olarak bu yıl ürün geliştirme anlamında bizim için oldukça verimli oldu. Buna örnek olarak; Link ile ödeme ürünümüzü API ile destekledik, tamamen sıfır temasla ödeme kısmında işletme ve tüketicilere destek olduk, bu ürünümüz aynı zamanda mobil posların apartman boşluklarında çekmeme problemlerini de ortadan kaldırdı.

Finteklerin KOBİ’ler için önemini açıklar mısınız?

Son yıllarda e-ticaretin hızla büyümesi, müşteri beklentilerinin değişmesi, bankaların müşteri taleplerini karşılama konusunda yaşadığı zorluklar, fintek ürünlerinin kolay kullanımıyla geleneksel bankacılığa alternatif olması, devlet teşvikleri, e-ihracattaki büyüme gibi konular finteklerde bir artış meydana getirdi. Fintek şirketleri; daha hızlı yapısıyla müşterilerin beklentilerini çok daha kolay karşılayabiliyor.

ÖZEL RÖPORTAJ:GİZEM YARALI

KOBİLIFE

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir