Doğru ürün, en verimli şekilde doğru yerde kullanılmalı

GMC İklimlendirme Sistemleri Makine Mühendisi – Satış Direktörü Gökhan Cerrahoğlu, “Temel hedef fanların enerji verimliliğinin arttırılması ve üretimde az enerji kullanılmasıdır. Bunun için fan seçimleri doğru yapılmalıdır” dedi.

GMC İklimlendirme Sistemleri; kaliteli ürünü, ekonomik fiyatlarla zamanında teslim ederek mutlak müşteri memnuniyeti felsefesi ile çalışan akademisyen bir gruptur. Kurulduğundan bu yana, üretime aldığı her üründe, girişimde bulunduğu her yeni yatırımda, başlattığı her projede, gerekli olan enerjiyi müşterilerinden ve onların memnuniyetinden alarak “GMCAIR” markası ile dünya çapında bir kuruluş olma yolunda ilerlemektedir.

Firmanızı tanıtır mısınız, ön planda olan hizmetleriniz nelerdir?

İklimlendirme sistemlerinde satış ve üretimle geçen on yıllık mühendislik tecrübesinin getirmiş olduğu güvenin yanı sıra, yeni fikir ve enerjilerin yansıması ile 2006 yılında kurulan GMC İklimlendirme Sistemleri hava dağıtım ürünleriyle, üretim hayatına başlamıştır. Genişleyen ürün yelpazesi ile 2018 yılında domestik ve sanayi için gerekli fan üretimine başlayarak, hava dağıtım ürünleri ile fan çeşitlerini beraber üreten sayılı firmalardan biri olmuştur. GMCAIR ürünleri yurt içi ve yurt dışı satış kanalları ile 5 kıtada 40’dan fazla ülkeye ulaşırken birçok projede aktif olarak kullanılmaktadır.

Üretimini yaptığı ürünler arasında; klima santralleri, fanlar, ısıtma ve soğutma ürünleri, otopark havalandırma sistemleri, hava dağıtım ürünleri, yangın ve duman önleme ekipmanları, hastane ve cleanroom havalandırma sistemleri, soğutma ürünleri, ses kontrol üniteleri, terminal üniteler yer almaktadır.

Temel değerlerimiz içinde GMCAIR geleneği; sadece güvenilir ve kaliteli ürünler vermekten fazlasını ifade eder. Üretim için aldığımız hammaddenin kalitesinden başlayarak, üretim safhaları, satış, sevkiyat, satış sonrası hizmet ve en önemlisi müşteri memnuniyeti bizim için kalite ve hizmet ilkelerimizin vazgeçilmezidir.

Soğutma sistemlerinde müşteriler için ürettiğiniz projeleriniz nelerdir? Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veriyor musunuz?

Isıtma-Soğutma sistemlerinde projenin başarıya ulaşması için doğru ürünün en verimli şekilde doğru yerde kullanılması çok önemlidir. Ürünlerin proje içinde doğru yerde kullanılası için “Ürünler ve Çözümler” adı altında müşterilerimize bilgilendirme katalogları gönderiyoruz. Dünyadaki en son teknolojik gelişmeleri ürünlerimize uygulayarak müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. AR-GE, ÜR-GE ve inovasyon çalışmalarına önem GMCAIR yüksek verimli cihazlar geliştirerek, çevrenin korunumuna katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Bizi geleceğe taşıyacak olan bu çalışmalar, Tübitak ve Üniversite-Sanayi işbirliği destekleri ile sürekli gündemde tutuyoruz. Son yıllarda dünya genelinde yayılan Covid-19 virüsü ile mücadelede havalandırma sistemlerinin ve ürünlerinin ne kadar önemli olduğu tekrar gündemin en üst sırasına yer almıştır.

Hayat şartları artık bu virüs ve mutantlarına göre değişmeye başlamıştır. Dolayısıyla ısıtma – soğutma sistem tasarımları ve ürünleri de virüsün hava ile dağılımını en az seviyede tutmak veya yok etmek için dizayn değişikliğine gitmek zorunda kalmıştır.

Fanlarda virüsün yayılmasını önleyecek en yaygın sterilizasyon etkisine sahip olan ürünler UV-C lamba, Elektrostatik Filtre, Hepa Filtre v.b. dir. Bu ürünlerden en yaygın kullanılan ve en tehlikelisi de UV-C lambadır. Fanlara adapte edilen bu lambaların yanlış kullanımları faydadan çok zarar  getirebilmektedir.

Kapalı mekânların havalandırmasında kullanılan filtrasyon sistemleri ile havanın içindeki toz ve partiküller filtreler ile tutulur. Havanın içinde asılı olarak dolaşan, insan sağlığını tehdit eden, normal filtrasyon sistemleri ile tutulamayan ve mikroskop altında görülebilen bakteri ve virüsler sürekli olarak ortamda bulunur. Havalandırma  sistemlerinde  oluşan  tüm bu bakteriyel olumsuzlukları engellemek için  UV-C ışınları ile UV-C hava sterilizasyonunun  yapılması kaçınılmazdır. UV-C tüm yüzeylere eşit şekilde ve doğrudan nüfus ettiğinde etkili olmaktadır.

GMCAIR yeni tasarım cihazlarında artık filtrasyon ürünlerini aksesuar değil cihazın bir parçası olarak müşteriye sunmaktadır. Yanlış yapılan tasarım hatalarında, UV-C insan vücuduna temas ettiği anda cilt kanseri riskini yükseltmektedir. UV-C lambaları kullanılırken özel filtreler ile kullanılmalıdır ve bu filtreler zaman saati ile ölçülmelidir. Çünkü bu özel UV-C filtreler sürelidir ve süresi bittiğinde mutlaka değiştirilmelidir.

GMCAIR hava temizleme ünitelerinde yaptığı Ar-GE ve inovasyon çalışmaları sonucu; geliştirdiği ürünlerle Amerika’ da tüm okullarda mecburi tutulan hava temizleme üniteleri için onay alarak üretime başlamıştır.

Bu okullarda kullanılan sistemlerde sınıf içinde UV-C uygulaması yapılmamış, Hepa filtre ve ön filtreler kullanılarak mekan içinde hava sirkilasyonu sağlanırken, merkezi klima siteminden gönderilen şartlandırılmış hava içinde UV-C uygulaması yapılmaktadır.

GMCAIR ürünlerinde genel sterilizasyon öncelikte tutularak tüm havalandırma sistem parçalar antibakteriel özellikte boya ile kaplanmakla beraber bazı ürünlerde epoksi reçine kaplama uygulamaları da yapılabilmektedir.

Enerji verimliliği konusunda ne gibi faaliyetleriniz mevcut?

Enerji kaynaklarının kıtlığı ve yüksek fiyatlardan dolayı yaşanan problemler, günümüzde büyük önem teşkil ediyor. Yenilenemeyen enerji kaynakları doğal afetlerin çoğalmasına ve küresel ısınmaya yol açmakta ve bu da yaşam alanlarımızın ve doğal kaynaklarımızın yok olmasına sebep oluyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı seçilen ve tasarlanan fanların ekonomik, enerji tasarruflu, çevre dostu ve verimli olmasına dikkat etmek gereklidir. Temel hedef fanların enerji verimliliğinin arttırılması ve üretimde az enerji kullanılmasıdır. Bunun için fan seçimleri doğru yapılmalıdır.

AMCA (Hava Hareketi ve Kontrol Birliği) sistem basınç kayıplarını sistem çalışırken sürtünmeden kaynaklanan statik basınç kayıplarının, hava çıkışındaki dinamik basınç kayıplarının ve hava sistemi içerisindeki giriş ile çıkışlar arasındaki statik basınç farkının toplamı olarak tanımlar.

Bu sebeple GMCAIR fanlarında AMCA standartlarında, daha verimli sistemler tasarlamak için son zamanlarda daha yüksek verimlilik değerlerine sahip olan EC (Electronically Commutated) motorlu fan kullanımına geçmiştir. EC motorlu fanlar, entegre kontrol devresiyle motor devrini ihtiyaca göre ayarlar. Gerektiği kadar çalışarak enerji tasarrufu sağlar, havalandırma sisteminin verimliliğini artırır, giderleri düşürür ve çevreyi korur.

ÖZEL RÖPORTAJ:GİZEM YARALI

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir