Cüneyt Tecer: Alize Mühendislik çözüm odaklı uygulamalarıyla fark yaratıyor

Alize Mühendislik, 2001 senesinden itibaren HVAC sektöründe faaliyet gösteriyor. Editör Ahmet Doğan’ın sorularını yanıtlayan Alize Mühendislik Genel Müdürü Cüneyt Tecer, “Birçok önde gelen dağıtıcı firmanın temsilciliğini sekiz sene süresince başarıyla yürüttük. 2009 Eylül ayı itibarıyla sektörün önde gelen üreticisi EUROMATE B.V (Hollanda) ile Türkiye distribütörü olma anlaşmasını imzaladık. Havalandırma sektöründe başladığımız faaliyetlere; kısa sürede endüstriyel mutfaklarda havalandırma dizaynı, baca egzozu-kirli hava- filtrasyonu, projelendirme ve danışmanlık alanlarını da ekledik.  Hizmetlerimizi; egzoz arıtması, enerji tasarrufu, yangın önlemleri, danışmanlık, süpervizörlük, kontrolörlük ve servis hizmetleri konularında verdiği hizmet kalitesini artırabilmek için hem tasarım ve analiz programları gibi teknolojik yatırım yapmaya hem de konusunda uzman mühendis ve teknik servis kadrosunu geliştirmeye ve büyütmeye devam ederek temiz bir çevre için çalışmak olarak sıralayabiliriz. Sektörde en ayırt edici özelliğimiz; tüm ihtiyaç sahiplerine proje olmadan değil cihaz teklif dahi vermek istemeyişimiz. Alize olarak sistem projelendirip, çözüm olacaksa ürün satışını tercih ediyoruz. Zira sistem doğru projelendirilmezse çıkan sonuç tatmin etmeyebilir ve telafisi de mümkün olamayabilir” bilgisini verdi.

“Bacasız Davlumbaz” olarak da bilinen Elektrostatik Filtre

Isıtma-Soğutma sistemlerinde müşteriler için ürettiğiniz projeleriniz nelerdir? Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veriyor musunuz, Ar-Ge alt yapınız ne durumda?

“Bacasız Davlumbaz” olarak da bilinen Elektrostatik Filtre (ESP, Electrostatic Precipitator), ürün gurubumuzun kalbini oluşturmaktadır. Türkiye’de ilk uyguladığımız dönemlerde ihtiyaç sahiplerine anlatmakta güçlük çektiğimiz ürünümüz bugün “Bacasız Davlumbaz” olarak aranmaktadır. Euromate Elektrostatik Filtre ile çalışmalarına yağ ve duman arıtımı üzerine başlayan firmamız, zaman içinde ihtiyaçların oluşmasıyla birlikte bilhassa koku, yangın riski ve enerji tasarrufu konularında ürün grubuna yenilerini ekleme ve Ar-Ge çalışmaları ile mevcutları geliştirme yoluna gitmiştir.

Farklı ihtiyaçları tek çatı altında toplayarak çözüm üretiyoruz

Bünyemizde bulunan davlumbazdan yangın damperine, ısı geri kazanım cihazından fana, elektrostatik filtreden plazma filtreye kadar geniş bir alana yayılan ürünlerimiz ile farklı ihtiyaçları tek çatı altında toplayarak çözüm üretmekteyiz. Son olarak Su Sisli Filtre Promate MISTIO, ileri tasarımı ile endüstriyel mutfaklarda kullanılan katı yakıt kaynaklı pişirme gruplarından çıkan kirletici partiküllerin filtrelenmesi için ideal çözüm olarak Alize Mühendislik Ar-Ge bölümü tarafından geliştirildi. Türk mutfağının vazgeçilmez geleneksel lezzetleri çoğunlukla odun ateşinde ve kömürlü ızgaralarda pişirilen gıdalardan oluşur. Neredeyse tüm yaşam alanlarında bu tarz pişirme yöntemi ile hizmet veren restoranlara, mutfaklara rastlamak mümkün. Ne var ki, bu yöntem pişirme sonrasında oluşan kül, kurum, is gibi kirletici partiküller ile hem hava kirliliğine neden oluyor hem de filtreleme tekniğini zorlaştırıyor. Odun yakıtlı filtrelemelerde ise elektrostatik filtrelerin de yetersiz kalmasıyla filtreleme çıkmaza giriyordu. Yeni nesil kanal tipi su sisli filtre Promate MISTIO, kademeli filtre yapısıyla yüksek verime sahip, havadaki su sisini, kendisinden sonra kullanılacak elektrostatik filtrelere zarar vermeyecek yapıda ve teknikte tasarlandı.

Endüstriyel mutfaklarda hava arıtımı

Enerji verimliliği konusunda ne gibi faaliyetleriniz mevcut?

Oluşturduğumuz çözümlerin büyük çoğunluğu endüstriyel mutfaklarda hava arıtımı üzerine olması nedeniyle yağlı, dumanlı ve kokulu havanın çevreye verdiği zarar azaltılmaktadır. Teknolojinin sağladığı analiz programları ve mühendislik çalışmalarımız ile otel ve AVM gibi büyük yapılardan yazın soğutulan kışın ısıtılan çok büyük hacimli hava debilerinin atmosfere egzoz edilirken filtre edilerek zararsız hale getirilmesinin yanında, miktarı da azaltılarak enerji tasarrufu elde edilmesini katkıda bulunuyor ve teşvik ediyoruz. Ayrıca mutfak egzozundaki yağ ve duman filtre edildikten sonra ısı geri kazanım cihazları ile de enerji tasarrufu artırılabilmektedir.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir