Çöz-Çalıştır yerli kaynaklar ile ürünlerini üretiyor

Pandemi ile beraber artışa geçen sektörlerden bir tanesi de kutu oyunları ve puzzle sektörü. Pandemi döneminde zamanını evde geçiren insanların puzzle ve kutu oyunlarına olan ilgileri de arttı. Bu ilgi de doğal olarak gerek perakende satış yerlerinde gerek online mecralarda bu ürünlere olan talebin artmasına neden olarak sektörün yıllardır beklediği ivmeyi yakalamasına neden oldu.

Çöz-Çalıştır Mekanik Puzzle kurucusu Erdem Özden ile kutu oyunları ve ”Okul Tasarımcısı” girişimi üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Okul Tasarımcısı ve okulumda.com’dan bahseder misiniz? Nasıl kuruldu? Markanın bir hikayesi var mı?

Eğitim yıllardır hayatımızın bir parçası, 2000’li yılların başlarında eğitim materyalleri tasarlarken gezdiğimiz okullarda gördüğümüz boş duvarlar, mutlaka kullanılması gereken alanlar olarak aklımıza kazınmıştı. 2015’in sonlarına doğru ise bu ihtiyacı gidermek için “Okul Tasarımcısı” markasıyla girişimimizi hayata geçirdik. O günden bugüne vizyonumuzdan ve öngörülerimizden uzaklaşmadan, her biri birbirinden farklı 700’ün üzerinde duvar tasarladık ve uyguladık. Sadece duvarlar ile de yetinmeyip 3 Boyutlu Eğitim Materyalleri de geliştirmeye çalışıyoruz, Bu zorlu süreç üretim ve patent aşamaları ile devam ediyor. Okul Tasarımcısı tasarladığı duvarlarda mutlaka birlikte çalıştığı kurumların öğretmenlerinin desteğini alıyor, ortak bir sinerji yaratarak kurumun da değerini arttırmaya çalışıyor.

Bu sinerjinin bizim için çok fazla değeri var çünkü çalıştığımız kurumun ruhunu ve vizyonunu görebildiğimiz yegane kişiler o kurumun çalışanları oluyor.
Her projede bizim için çok özel 5 kişiden oluşan çekirdek kadromuz, bazı projelerde 10, bazı projelerde 15 kişiye kadar çıkabiliyor. Bu kadrolarda eğitim teknologları, öğretmenler ve hatta kimi zaman öğrenciler bile yer alabiliyor. Unutmadan söylemeliyim ki “Okul Tasarımcısı” tarafından tasarlanan çalışmalar sadece anlaşma yapılan eğitim kurumuna özeldir ve lisans anlaşmalarımız gereği başka bir kurumda kullanılamamaktadır.

Ayrıca kurum ile anlaşıldığı taktirde tüm çalışmalar dijital olarak imzalanmakta ve bulut sistemi dediğimiz dijital depolama alanlarında saklanmaktadırlar. Okul Tasarımcısı Kıbrıs, İngiltere ve Avustralya’da yer alan okullara, kurduğu güçlü alt yapısı ile tasarım ve dijitalleşme destekleri vermektedir.

Hedeflediğimiz şey tamamen okul tasarımcısı gibi kaliteyi ve doğru ürünü Ebeveyn ve Okullarla tanıştırmak, bir e-ticaret yapısı olan okulumda.com içerisinde yer alan yüzlerce eğitsel materyal ile Türkiye’nin önde gelen eğitim materyalleri edinim kanallarından bir tanesi.

Pandemi ile beraber çocuklar ve ebeveynler evde fazlaca vakit geçirmek zorunda kaldılar, bu durumdan kutu oyunları ve puzzle sektörü nasıl etkilendi?

Bilindiği üzere koronavirüs salgınının 2020’de tüm dünyayı esir almasıyla birlikte sosyal izolasyon gereği birçok ülkede evde kalma süreci başladı. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nın ‘’Evde Kal’’, ‘’Hayat Eve Sığar’’ çağrılarıyla ve yürürlüğe konulan önlemlerle zamanlarının önemli bir kısmını evlerinde geçirmeye başladılar. Bu durumda zamanını evde geçiren insanların puzzle ve kutu oyunlarına olan ilgilerini arttırdı. Bu ilgi’de doğal olarak gerek perakende satış yerlerinde gerek online mecralarda bu ürünlere olan talebin artmasına neden olarak sektörün yıllardır beklediği ivmeyi yakalamasına neden oldu.

 2020 kutu oyunları ve puzzle sektörünün yükselen yılıydı diyebilir miyiz? Sektör son 1 yılda nerden nereye geldi?

Evet, kesinlikle yükselen yıldızlardan bir tanesi de Puzzle ve kutu oyunları sektörü, Sağlık, hijyen ve gıda gibi temel ihtiyaçları karşılayan sektörlerin yanında, evde eğlence denilince akla ilk gelen puzzle ve kutu oyunları %26 büyüyerek pandemi sürecinden kârlı çıktı. Sektörün büyük oyuncuları yurtdışı bağlantılarla sadece ülkemizde değil tüm dünyada kaliteli ürünlerini müşterilerine sunma fırsatı yakaladılar. Özellikle Avustralya, Meksika, Kanada ve birçok avrupa ülkesi ülkemizde üretilen ve güven sunan yapboz oyunlarını ülkelerine getirmek amacıyla üreticilerimizle çalışmaktadır.

Çöz-Çalıştır Mekanik Puzzle Türk tasarımcılar tarafından tasarlanmış bir oyun. Bize çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Puzzle’ımızın oluşum süreci Okul Tasarımcısının kurucuları olarak ziyaret ettiğimiz okullarda, eğlenerek ve görerek öğrenme yönteminin eksikliğinin gözümüze çarpması ile oldu.Öğrencilerden başlayarak velilere kadar problemlerin görülerek çözülmesi gerekliliği beynimizde uzun bir süre cevap aradı pandemininde baş göstermesiyle sektördeki bir diğer kuruluşumuz olan okulumda.com ekibi ile birlikte “Oyunun yaşı yoktur” mottosunu baz alarak her yaşa fayda sağlayabilecek Çöz-Çalıştır oyunumuzu geliştirmeye başladık.Çöz-Çalıştır, 3 yaşından itibaren insanların çözmeye çalıştıkları temel beceri ve yeteneklerini arttırabilmek için geliştirildi ve yaklaşık 7 aylık bir süreçte çeşitli materyal denemeleri ve soru oluşturma tekniklerinin denenmesi sonucunda carkoyunu.com adresindeki mağazası ile sektöre girebildi.

Çöz-Çalıştır Mekanik Puzzle’ın çocuklara neler kattığını kısaca anlatabilir misiniz?

Çöz-Çalıştır ahşap bir yapıya sahiptir ve 12 adet farklı boyutta oyun çarkı ve 1 adet yerleştirme tablasıdan oluşmaktadır ve ayrıcı kutu içerisinde yine ilk oyunların neler olabileceğini analtan bir soru kitapçığıda yer almaktadır. Doğal ahşap yapısı ile sağlıklı bir oyun ortamı sunarken, çark yapısı ile de özellikle çocukların tutma, görme, hissetme ve problem çözme gibi yeteneklerinin de gelişmesine destek olmaktadır. Bir birinden farklı soruların oluşturulabildiği oyunumuzda herhangi bir oyun sınırı veya aşama yok her yaştan insan kolaylıkla soruları hazırlayabilir veya web sitemizde yer alan kaynak soruları kullanabilir.

KOBİLIFE

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir