Cosentino, 2025’te pazar payını yüzde 25’e çıkaracak  

Cosentino Türkiye Ülke Direktörü Alper Şensan,Merkezi İspanya’da bulunan, yenilikçi mimari yüzeylerde global lider olan Cosentino Group olarak 40 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyoruz. Silestone, Dekton ve Sensa gibi ileri teknolojiye sahip ürünler geliştirerek, mimari alanlarda eşsiz tasarımların yaratılmasını sağlıyoruz.

Dünya genelinde 5 bin kişiyi istihdam ediyoruz

Ürün ve markalarımızın dağıtımını 5 kıtada 80’den fazla ülkeye yapıyoruz ve 32 ülkede doğrudan yatırımla kendi tesislerimizde faaliyet yürütüyoruz. Finansal ciromuzun yüzde 90’ını uluslararası pazarlardan elde ediyoruz. Cosentino Group olarak 1,5 milyon metrekare kapalı alana sahip tesislerimizde ürettiğimiz Silestone ve Dekton ürünlerimizle yıllık 9 milyon metrekare üretim yapıyoruz. Tüm operasyonlarımızda 5 kıtada, 136 büyük şehirde satış ekibi ve stok sahamız olan Cosentino Center’lara sahibiz. Dünya genelinde 5 bin kişiyi istihdam ediyoruz. En büyük pazara sahip 32 ülkede distribütörsüz şekilde operasyonu kendimiz üstleniyoruz. Üretimden son tüketiciye tüm süreci kontrol ediyoruz” dedi.

İnsan hayatına değer katan çözümler sunuyoruz, yapılara estetik dokunuşlar yapıyoruz

 Çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

 Cosentino’nun, doğal taş endüstrisinde devrim yaratan markası Silestone ve Dekton markalı yüzeyleri üretip insan hayatına değer katan çözümler sunuyoruz. Dünya genelinde ve Türkiye’de önemli inşaat projelerinin hemen hepsinde ürünlerimiz yer alıyor. Şirketimiz, yapılara estetik ve fonksiyonel açıdan değer katmaktadır. Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlarla N-Boost, Xgloss gibi yüzey alanında çığır açan yeniliklerimizle, 100’ün üzerindeki rengi ve farklı yüzey dokularımızla yapılara estetik dokunuşlar yapıyoruz. Ürünlerimiz mermer ve granitten çok daha fazla yüksek çizilme direnci, leke direnci ve uzun ömür sunuyor. Mutfak asitlerine ve darbelere karşı aşırı dayanıklı olması her geçen gün daha çok talep görmelerini sağlıyor. Doğal taşlar ile kıyaslanmayacak kadar çok renk ve desen imkanı ise tasarımcılara çok daha zengin alternatifler sunuyor.

Cosentino, ofis kurulumunda deneyimi ile fark yaratıyor

 Ofislere yönelik doğru bilinen yanlışlar var mıdır, varsa bunları sizden alabilir miyiz?

 20. yüzyıl ofis tasarımlarına bakıldığında; birbirine benzeyen, sıradan ve değişen koşullara uyum sağlayamayan ofisler görüyorduk. Bu tarz ofislerde esneklik ve ihtiyaca göre değişiklikler yapılamıyordu. Her boşluğu doldurma düşüncesi, kötü tasarım ve yanlış renk seçimleri ile çalışanların motivasyonuna olumsuz etkileri oluyordu. Son dönemde ise teknoloji ve esnekliğin birlikte ve doğru kullanımı ile çalışma yaşamının gerçekleştiği ofis tasarımlarında yeni kavramlar ve yaklaşımlar görülmeye başlandı. Dünyada birçok şirket ofislerini yaptıkları işlerle ya da kurumun karakterleriyle bağdaştırarak özgün tasarımlar ortaya çıkarıyor. Araştırmalara göre, görselliğin insanları oldukça fazla çeken bir unsur. İnsanlar, gözlerine hitap eden yerlerde çalışmaktan oldukça mutlu ve huzurlu oluyorlar. Mesleğiniz ne olursa olsun ofis tasarlarken renk, mobilya seçimi ve detaylara dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Ama ofisinizi gereksiz şekilde doldurmak da çalışanların nefes almasını ve konsantre olmasını engeller. Cosentino olarak ofis iç ve dış tasarımı konusunda geniş renk seçeneği ve yenilikçi tasarım ürünlerimizle ofis kurulması ve yenilenmesine yardımcı olmaya devam ediyoruz.

2025’te Türkiye pazar payından yüzde 25 alacağız

Hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

 Türkiye pazarına 2014 yılında girdik. Cosentino, ABD pazarı hariç, tarihinde ilk defa bir ülkeye eş zamanlı olarak 3 şehirde, Cosentino Center açarak hızlı bir giriş yaptı. Bu da Cosentino’nun Türkiye pazarına verdiği önemi gösteriyor. Biz de bu önemi daha da yukarılara taşımak için kısa sürede geniş bir saha satış kadrosu kurduk.  Cosentino Türkiye olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de açtığımız Cosentino Center’lar ile satış ağımızı hızla büyüttük. Bu süre zarfında sürekli ek istihdam yaratarak, daha fazla pazarlama ve tanıtım yatırımlarına ağırlık verdik ve sürekli pazar payımızı genişlettik. Türkiye pazarı grup için çok önemli bir pazar ve ülkemize çok güveniyoruz. Ülkemizle ilgili uzun vadeli planlar yapıyoruz. Olumsuz düşüncelere kapılmadan işimizi çağın gerekliliklerine göre nasıl yürütür ve büyütürüz düşüncesiyle yolumuza devam ediyoruz.  2022 yılı başında İstanbul’da, 2023 yılı başında ise İzmir ve Ankara’da showroomlar açmayı ve istihdamı artırmayı planladık. Günün ihtiyaç ve beklentilerine göre Türkiye operasyonumuzda, istihdam, lojistik ve stok yatırımlarımıza istikrarlı bir şekilde devam edeceğiz. 2025 yılında Türkiye pazar payından yüzde 25 almak gibi bir hedefimiz bulunuyor.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir