Champs yatırımlarına devam edecek, global bir marka olacak

Champs Kurucu Ortak ve Yöneticisi Özgül Özbakır, “Bağımsız çalışan marka elçisi platformu; çalışanın performansı, motivasyonu ve gelişimine önem veren,  insan odaklı bir yaklaşımdır. Daha özgür, daha özgün, daha yaratıcı işgücü vaat eden Champs, müşteri destek ekibi için profesyonellere ulaşmak isteyen markalarla; yetenekli ve deneyimli bağımsız çalışanları bir araya getirmeyi amaçlayan bir platformdur. Sektörel devrim niteliği taşıyan esnek ekonomi temelli yaklaşımımızla müşteri destek hizmetlerini, hem çalışanlar, hem işverenler hem de tüketicilere daha fazla fayda sağlayacak; günümüzün gereksinimlerine daha iyi uyum sağlayacak şekilde dönüştürüyoruz. Tüketici destek hizmetleri alanında uzmanlaşmış ve kariyer yapmak isteyen marka elçilerine serbest zamanlı çalışma olanağı sunarken, şirketlere ise yüksek verimlilik sağlamayı, daha az maliyetle kaliteli ve hızlı hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Champs olarak çok dinamik ve esnek bir çalışma prensibi benimsiyoruz. Bu noktada marka elçilerimiz ne kadar kazanmak istediklerini kendileri rahatlıkla belirleyebiliyor. Platformdaki üyeler, sisteme girdiklerinde gelir beklentilerini ve çalışma sürelerini kendi olanaklarına göre düzenliyor” dedi.

Uluslararası marka olmayı hedefliyoruz 

Champs olarak 2021 ilk yarı değerlendirmenizi alabilir miyiz? Yılsonu hedeflerinizi de bu paralelde değerlendirir misiniz?

Önümüzdeki beş yıl içinde kendi işinin patronu olan bağımsız çalışanlar yeni dijital teknolojilerle uyum içinde, şirketlere maliyet avantajı sağlayarak büyük bir ekonomik değişime neden olacak. Bu kapsamda Champs olarak en büyük hedefimiz uluslararası bir platform haline gelerek yurtdışından yabancı dilde hizmet almak isteyen birçok uluslararası firma ile iş birliğine imza atmak. Şimdiden Türkiye’nin hizmet ihracatı potansiyelini daha ileriye taşıdığımızı söyleyebilirim. Böylece her geçen gün farklı ülkelerin vatandaşlarına da iş imkanları sunan bir ekosistem yaratma hedefimize yaklaşıyoruz.  Hollanda, İngiltere ve Kuzey Amerika’da organizasyonumuzu yapılandırdık, 2021’in sonunda temsilcilerimiz yeni ülkelere de hizmet veriyor olacak. Bunun yanında 2021 yılı içerisinde platformda 10 bin aktif üye sayısına ulaşmamıza ramak kaldı. Bu üyelerin bazıları ek iş olarak bazıları ise tam zamanlı bu işi yapmak için sistemimize dahil oldu.

Özgün bir çalışma alanı yaratıyoruz

Tercih edilme nedenleriniz nelerdir, müşterilerinize hangi katma değerleri sunuyorsunuz, rakiplerinizden farklarınız nelerdir?

Türkiye’de tüketici destek hizmetleri konusunda serbest çalışanlara yönelik hizmet veren ilk çalışma platformuyuz. Bu nedenle bu alanda oldukça önemli tecrübeler kazandık. Bizi böyle bir ekosistem yaratmaya iten temel motivasyon, müşteri deneyimini teknolojik gelişmelere rağmen temas ettiği kişilerin beklentilerini karşılamakta yetersiz kalması oldu. Ayrıca çalışanlar mevcut koşullar sebebiyle aşırı stres altında kalıyor, bu durum işten ayrılmaları ve markaların hedefledikleri müşteri memnuniyetinin tam sağlanmamasıyla sonuçlanıyordu. Bu aşamada Champs olarak esnek yaşam stilleriyle uyumlu, çalışan mutluluğunu ve müşteri memnuniyetini esas alan bir ekosistem geliştirdik. Başlıca farkımız kendi işinin patronu olmak isteyen bağımsız marka elçilerine kurallarını kendilerinin koyduğu özgür bir çalışma alanı yaratmak. Çalışanlar bir saatlik yol sürelerinin kısalması, evlerinde, istedikleri ortamda ya da istedikleri şehirden çalışabilme gibi olanaklara sahip oluyor. Champs, kurum ve şirketler için de çok önemli avantajları bir araya getiriyor. Günümüzde kurumsal firmaların en çok ihtiyaç duyduğu mobiliteyi ve en iyi deneyimi tüketiciler ile buluşturuyor. İş hacminin dönemsel olarak dalgalanması ve beklenmeyen krizlere karşı uygulanan iş sürekliliği planlarının yetersizliğine, serbest zamanlı çalışanları ile çözüm oluyor. Bu noktada şirketler, herhangi bir personel çalıştırma yükümlülüğü altına girmeden dünya üzerinde konunun uzmanları tarafından verilen en iyi deneyimi alma şansına sahip oluyor.

Bulutistan ile yaptığımız işbirliği…!

Hedef ve yatırımlarınızı alabilir miyiz? Ar-ge ve inovasyon odaklı çalışmalarınızı değerlendirir misiniz?

Dünya pandemi ile birlikte dijital dönüşüm hızına ivme kazandırarak bir evrim sürecine girdi. Bu dönemde birçok büyük ölçekli kurumun hali hazırda uyguladığı evden çalışma modeli genel bir çalışma iklimine dönüştü ve bir kültür halini aldı. Yükselişte olan startup, teknoloji temelli iş modelleri ve dijital kökenli çalışma stilleri artık klasik anlayışın hakimiyetini zayıflattı. Champs olarak 2021 yılında dünyadaki gelişmelere ve iş süreçlerinde yaşanan dinamiklere uygun olarak dijitalleşme ve inovatif adımlarımız kapsamında yeni anlaşmalar yaptık. Türkiye’nin en kapsamlı şirket kurma platformu Mükellef ile yol arkadaşlığına başladık.  Mükellef ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği sayesinde bağımsız çalışanlara zaman kaybetmeden kendi işlerini kurabilmeleri için zemin hazırladık. Tüketici destek hizmetleri alanındaki yenilikçi iş modelimizle EMEA Bölgesi’ndeki şirketleri karma çalışma modeliyle tanıştırdık. Bulutistan ile yaptığımız iş birliği kapsamında altyapı ve çözümlerini bulut ortamına taşıdık. Ortaklık ile birlikte Champs teknolojisini yüzde 100 bulut mimarisi üzerine inşa ettik. Bulutistan’ın GDPR ve KVKK’ya uygun bulut ortamının gücüyle şirket, müşteri ve çalışanların bilgilerini Türkiye’de güvenle tutabileceğiz. Serbest çalışanlar bulut sistemiyle her an her yerden akıllı telefon veya bilgisayarlarını kullanarak ofis rahatlığında çalışabilecek ve bu sayede iş verimliliği daha da artacak. Platformumuzu geliştirmeye devam edeceğiz; ek eğitim içeriği, dinamik gelir yönetim sistemi ve yapay zeka temelli robotik süreçler hatta belki dijital insanlar eklemeyi planlıyoruz.

Dijitalizasyon ve inovatif yatırımlarımızı hızlandırıyoruz

 Pandemi çalışma modellerinde birçok değişimi kalıcı hale getirdi. Ve yakın zamanda klasik yöntemlere bir geri dönüş öngörmüyorum. Gig ekonomisi tüm dünyada hızla yaygınlaşırken çalışma modelleri güncellenerek daha da büyük dönüşümlere sebep olacak. İş yapış şekillerine hazırlıklı olabilmek ve çalışanlarını geleceğe en iyi şekilde adapte edebilmek için büyük şirketler şimdiden çalışmalara başladı. İşin nerede, ne zaman yapıldığından ziyade, sonuçlara odaklanan işverenler mekan bağımsız çalışabilenlere yöneldi. Champs olarak 2021 yılı için dünyadaki gelişmelere ve iş süreçlerinde yaşanan dinamiklere uygun olarak dijitalizasyon ve inovatif yatırımlarımızı hızlandırıyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir