‘Cesaret Veren Kadınlar’ dijital sohbetlerine devam ediyor

KAGİDER’in ‘Cesaret Veren Kadınlar’ başlığıyla düzenlenen etkinliği online olarak gerçekleştirildi. Etkinliğin moderatörlüğünü gazeteci İsmail Küçükkaya yaptı.

KAGİDER’in online canlı yayın buluşmaları ‘Dijital Sohbetler’ bu hafta ‘Cesaret Veren Kadınlar’ başlığıyla düzenlendi. Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde düzenlenen etkinlikte ‘Cesur Kızlara Yol Arkadaşları’ kitabının yazarı Aslıhan Aysev, Hayata Sarıl Derneği Kurucusu Ayşe Tükrükçü ve ultra maraton koşucusu Bakiye Duran konuşmacı olarak bir araya geldi.

KAGİDER’in (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği), ‘Dijital Sohbetler’ buluşmalarının son etkinliği “Cesaret Veren Kadınlar” başlığıyla gerçekleşti. Açılış konuşmasını KAGİDER Başkanı Emine Erdem’in yaptığı panelin moderatörlüğünü gazeteci İsmail Küçükkaya üstlendi. Panelde ‘Cesur Kızlara Yol Arkadaşları’ kitabının yazarı Aslıhan Aysev, Hayata Sarıl Derneği Kurucusu Ayşe Tükrükçü ve ultra maraton koşucusu Bakiye Duran yaptıkları konuşmalarla ve başarı öyküleriyle ilham verdi.

Emine Erdem: ‘En önemli engel rol model eksikliği’

KAGİDER Başkanı Emine Erdem, yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “KAGİDER olarak misyonumuz doğrultusunda kadınların girişimcilik yoluyla güçlendirilmesi, ekonomiye katılması ve toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışmalarımızı canla başla sürdürmeye devam diyoruz.

Yaşanan salgına rağmen kadın girişimcilerin geleceğe umutla baktığını, bu umudun kadınlarda kaybolmadığını, kadınların krizi fırsata çevirdiğini gözlemliyoruz.”

Erdem şöyle devam etti: “Hikâyelere bakınca görüyoruz ki, kadınlarımız aslında cesur ama önlerinde engeller var. Bu engellerin en önemlilerinden biri, rol model eksikliği. Kadınların kadınlardan ilham aldığını biliyoruz. Yapılan araştırmalar bunu destekliyor. Biliyoruz ki toplumda kadının güçlendirilmesi için rol modellerin artması başarı ve başarısızlık hikâyelerinin daha fazla görünür olması gerekiyor. KAGİDER olarak bu hikayeleri görünür kılmak bizler için ayrı bir mutluluk kaynağı oluyor. Bugünkü sohbetimizde müthiş başarı öykülerine imza atmış, rol model olmuş, mücadeleci cesur kadınları dinleyeceğiz. Gerek cesareti ile fark yaratan gerekse de kendi hikâyesini yazan her bir kadın bizler için çok kıymetli. Her bir kadın ile gurur duyuyoruz.”

İsmail Küçükkaya: ‘Yeni kahraman ve hikayelere ihtiyacımız var’

Etkinliğin moderatörlüğünü üstlenen gazeteci İsmail Küçükkaya şöyle konuştu:

“Bugün moderatörlüğü ikinci kez üsttendiğim toplantı, zamanlama itibariyle de çok önemli. 8 Mart’a doğru giden bir süreçte duygu ve içerik olarak, 8 Mart anlamını bugünden itibaren daha fazla hissetmeye başlayacağımıza inanıyorum.

KAGİDER’i ve faaliyetlerini çok önemsiyor ve her zaman destekliyorum. KAGİDER yalnızca slogan üretmiyor aynı zamanda ciddi anlamda içerik üretiyor. Her defasında bazen az bildiğim, bazen hiç bilmediğim, bazen iyi tanısam da derinlemesine öğrendiğim yeni hikayeler ile tanışmış olmaktan çok mutlu oluyorum. Bu uzun soluklu bir mücadele, dolayısıyla bizlerin de kamuoyu önündeki gazeteciler olarak yeni hikaye ve kahramanları duymaya her zaman ihtiyacımız var. ”

 Aslıhan Aysev: ‘Çocuklarımıza ses vermeyi ilk adım olarak görmeliyiz’

Cumhuriyet gazetesinde yazıları yayımlanan, Cesur Kızlara Yol Arkadaşları kitabının yazarı Aslıhan Aysev, konuşmasında, kızlarından ilham alarak hayat verdiği kitabının çıkış hikâyesini anlatarak, “cesur olmazsak hayal kuramayız, yeteneklerimizi keşfedemeyiz” dedi. İlk kitabının genişletilmiş baskısı üzerine “Cesur Kızlar 2” kitabının yayımlanacağını duyuran Aysev, “Cesur kızlar ve yol arkadaşlarının hikâyelerini paylaşarak toplumsal cinsiyet eşitliğinde bir fayda sağlamak istiyorum. Önce çocukların kelimelerini değiştirmeye başlamak çok önemli” dedi.

Aysev şöyle devam etti: “Biz Atatürk ve kadın hareketi sayesinde çağ atladık. Avrupa’daki bazı ülkelerin bu seviyeye gelmesi zaman aldı. Kadın hareketinin ihtiyacı dünyanın her yerinde farklı seviyelerde var, bunu anlayarak birbirimize destek olmamız lazım. Yeni bir jenerasyon yetişiyor, bizden farklı düşünüyorlar, daha kapsayıcılar onlara ses vermeyi her zaman ilk adım olarak görmeliyiz. Umut dolu söylemlerle çocuklarımıza rol modeller göstermek, kullanabilecekleri araçlar vermek, zorlukların üstesinden nasıl gelebilirler anlatmak çok önemli. Çocuklar ilhama açlar ve harika gönülleri var, önlerinde yol gösterecek müthiş hikâyeleri olan insanlar var, bunlarla büyümeliler. Türkiye’nin, isterse çok iyi bir yere geleceğine inanıyorum” dedi.

Ayşe Tükrükçü: ‘İnsanları yargılamadan sorgulamadan destek olmak önemli’

Hayata Sarıl Derneği Kurucusu Ayşe Tükrükçü ise konuşmasında şunlara değindi:

“Kadınlar hayatta daha fazla mücadele ederek engel aşmak durumunda kalıyorlar, Hayata Sarıl lokantası ve derneği tek başına bir çaba ile olmadı, ben bir öncüydüm ve öncülüğüm ile altı sene önce yolculuğuna başladı. Biz sokakta yaşayan evsiz dostlarımıza destek olmak için yola çıktık. İnsan olmak hayata sarılmak, yardım etmek zor değil, çok kolay dedik. Önemli olan iş, aş, yaşam dedik. İnsanları hayata kazandırmaya, hayata turttundurmaya çalışıyoruz. Önümüze engeller çıktı, taş koyanlar oldu ama yılmıyoruz. Herkes üzerine düşen görevi yerine getirse daha güzel, umutlu günler bizi bekliyor. İnsanların yargılamadan, sorgulamadan, elini taşın altına koyup destek olması çok önemli.”

Bakiye Duran: ‘Çocuklarımızı kız-erkek olarak yetiştirmeyelim’

Ultra maraton koşucusu Bakiye Duran ise konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye’nin ilk ultra maraton koşan insanıyım. Küçük yaşta babamdan aldığım bir ders var. Hayatı yaşamanın erkeği, dişisi yok derdi. Ona kulak verdim,  benim başarım da böyle geldi. Ayrımcı bir ailede yetişmedim, yetiştiğim köyde abilerim ne yaparsa ben de yaptım. Bizde herkes eşitti, hayvan otlattım, orak yaptım, odun kestim, bahçe suladım. Evden dışarı çıktığımda, öğretmenliğim sırasında, kız ve erkek çocuklar arasında ayrımcılık ve eşitsizliğin uçuk halini gördüm. Bu nedenle her şeyden önce annelerin kendini eğitmesi önemli diyorum. Çocuklarımızı kız-erkek olarak yetiştirmeyelim. En başta İnsan olmayı öğretmek lazım.”

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir