Çalışkan: Bürosit olarak kaliteden ödün vermiyoruz…!

Bürosit, 1989 yılında Türkiye’nin ilk ofis koltuğu üreticisi olarak başlıyor. Her geçen gün büyüyerek, bugün 11.000 m2’yi aşan üretim tesislerde stadyum, ofis, hastane, kültür merkezi ve kampüsler gibi aklımıza gelebilecek tüm sosyal yaşam alanları için mobilya çözümleri üretiyor. Bürosit Genel Müdürü Turgay Çalışkan, “Bürosit başarı hikayesinin arka planında, bağlı olduğu 1972 yılında kurulan Erkalıp markası ve akabinde 1978 yılında yine Bursa’da temelleri atılan Ermetal A.Ş.’nin tecrübesi bulunmaktadır. Türkiye’nin ilk amortisörlü ofis koltuğu üreticisi olan markamız, süreç içerisinde Bursa’dan dünyaya açılarak, bugün sektörün aranılan bir ismi olma gururunu hem ülkemize hem de bizlere yaşatmaktadır. Ofis mobilyaları alanındaki ürün yelpazemizde koltuk, kanepe, masa, dolap ve sehpalardan konferans gruplarına kadar iş yerlerinin ihtiyaç duyabileceği tüm çözümler bulunmaktadır. Bu yolda yer aldığımız projeler arasında Sağlık Bakanlığı, elektrik dağıtım şirketleri, havaalanları, bankalar ve stadyumlar gibi geniş ölçekli çalışmalar da yer alıyor” dedi.

Müşterilerimizin yaşam kalitesine katkıda bulunuyoruz

Bürosit olarak yola çıktığımız ilk günden beri misyonumuz; konforu ve kalitesi ile tercih edilen ofis ve mekanlar yaratmak; bunu yaparken de tüketicilerimizin beklentilerinin ötesinde bir hizmet sunmaktır. Aynı zamanda teknolojiyle uyumlu ergonomik çözümler üreterek, müşterilerimizin yaşam kalitesine katkıda bulunmak vazgeçilmez hedeflerimiz arasındadır. Yakın gelecekteki vizyonumuzdan bahsedecek olursak, tüm dünyayı hedef pazar kabul ederek, 2026 yılında Avrupa ciro liginde ofis mobilyası sektöründe ilk 100 firma arasına girmeyi hedefliyoruz. Bürosit kültürünün olmazsa olmazlarını oluşturan ilkelerinde, kurucumuz Fahrettin Gülener’in öz disiplini ile iş hayatındaki etik değerlerden ödün vermeme disiplini bulunuyor.

Kalite, güven ve müşteri memnuniyeti

Bürosit, çok önemli bir marka. Markanızın oluşmasında nelere dikkat ettiniz, markanızı nasıl oluşturdunuz, PR çalışmalarınızı, markanın bilinirliği süreçlerinizi öğrenebilir miyiz?

Kalite, güven ve müşteri memnuniyetine dayalı hizmet sağlıyor oluşumuz markamızı güçlendiren en temel sebeplerden 3 tanesi. Güçlü bir marka konumuna erişmemizin en önemli sebepleri arasındaki yadsınamaz bir diğer gerçek ise köklü ve güvenilir bir şirketler grubu içinde yer almamızdır. Bürosit’i markalaşma yolunda eşsiz kılan diğer özelliklerden bir diğeri de kurulduğu günden bugüne, ürünlerini birçok tescil ve patent ile desteklemesi, tescilsiz ürün üretmemeye özen göstermesidir. Yeri gelmişken söylemek isterim; ne yazık ki ülkemizde ofis mobilyası üreticilerinin %60’ı tanınmamış ve birçoğu taklit ürün üreterek haksız rekabet koşulları yaratmaktadır. Maalesef biz de böyle bir ortamda rekabet etmek durumunda kalıyoruz. Ancak yine de ilkelerimizden asla taviz vermeden markalaşma yolculuğumuza devam ediyoruz.

Bürosit’in %90’ın üzerinde bilinirliği bulunuyor

IPSOS pazar araştırmalarında Bürosit’in %90’ın üzerinde bilinirliği bulunuyor. Bu bizi çok memnun eden bir istatistik. Yine de ölümsüz ve gündemde olan bir marka olma bilinci ve gayesi ile bilinirliğimizi daha da pekiştirmek ve hedef kitlemizle daha sık buluşabilmek için reklam ve PR çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. Bu anlamda hem basılı hem de dijital mecralarda markamızı ve ürünlerimizi yansıtan nitelikli tanıtım kampanyaları gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda hedef kitlemizi oluşturan beyaz yakalı çalışanlar ve yöneticiler ile de artık çağımızın vazgeçilmezi olan sosyal medya platformlarımızda sıklıkla buluşuyoruz.

Satış sonrası tam destek

Rakiplerinizden farklılıklarınız nelerdir, müşteriler neden Bürosit’i tercih ediyor? Müşterilerinize hangi katma değerleri sunuyorsunuz?

Rakiplerimizden en büyük farkımız şeffaf yönetim anlayışı ile kullanıcılarımıza satış sonrası da tam destek sunuyor olmamızdır. Kullanıcılarımız ile kurduğumuz iletişim satış gerçekleştikten sonra kesinlikle bitmiyor. Satış sonrasında da bize ihtiyaç duyabilecekleri tüm sorunlarda yanlarında oluyor ve bekledikleri desteği sunuyoruz. Bu anlamda ulaşılabilir olmamız bizi bir adım öne taşıyor. Öyle ki 444 06 16 numaralı telefondan 7/24 kesintisiz müşteri hizmetleri sağlıyoruz. Ayrıca, kullanıcılarımız ürünlerimizi tercih ederken bize güveniyorlar. Bizler de onları mutsuz etmemek ve karşılaştıkları sorunları çözümleyebilmek adına ürünlerimiz için 3 yıl garanti imkanı, 10 yıl da yedek parça desteği sunuyoruz. Bu anlamda Bürosit’in güçlü Ar-Ge yapısı ve test laboratuvarlarımızın ayrıcalığı da markamıza ve müşterilerimize değer sağlamaya devam ediyor. Hizmet verdiğimiz sektörleri tanımlayacak olursam; yönetici gruplarımız, ortak alan mobilyalarımız ya da proje kapsamında üretebildiğimiz özel ürünlerimiz ile tüm sektörlere çözüm ortaklığı yapıyoruz diyebilirim. Son zamanlarda ise Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük ‘Kamu-Özel İş birliği’ projesinde yer aldık. 1.3 milyar euro yatırımla hayata geçirilen Ankara Şehir Hastanesi, Bilkent’te idari ofislerden ameliyathanelere, Call Center’dan CCTV odasına, hekim odalarından kütüphane ve bankolara kadar birçok kullanım alanı Bürosit’in estetik ve fonksiyonel ürünleriyle oluşturuldu. Bu önemli iş birliğinin yanı sıra; ülkemize değer katan diğer Şehir Hastaneleri’nin de hayata geçirilme aşamalarında Bürosit ürünleri eşlik etti. Özellikle içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde hızla inşa edilen Şehir Hastanelerinin oluşturulma süreçlerinde hızlı reaksiyon alarak, ürünlerimiz ile bu sürece katkı sağlamış olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Çok müşteriye değil; doğru müşteriye ulaşmayı hedefliyoruz

2020 yılını nasıl geçirdiniz, 2021 hedef, beklenti ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

2020 yılı tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisini anlama ve mücadele yılıydı. Bilindiği üzere birçok marka ve sektörü hem ekonomik hem de psikolojik yönden olumsuz etkiledi. Bürosit olarak bu zorlu pandemi sürecini, başarılı kriz yönetimi önlemlerimiz sayesinde kontrollü bir şekilde yönettiğimizi düşünüyorum. Bu süreçte, ziyaretlerimizi en aza indirerek online toplantılarımızı artırdık ve evden çalışan pek çok paydaşımıza destek olduk. 2020 yılı içerisinde 3 yıllık stratejik planlama toplantımızı gerçekleştirerek, hem bu süreç ile ilgili hem de yakın gelecekteki stratejilerimizi ve risklerimizi belirleme imkanımız oldu. Bir süredir üzerine çalıştığımız dijitalleşme çalışmalarımızın en önemli kısmını bu dönemde tamamladık ve e-ticaret sitemizi devreye alarak, Bürosit ürünlerinden online alışveriş yapma imkanını sunmaya başladık. Dijital çalışmalarımız tabi ki bununla sınırlı kalmadı; e ihracat konusundaki çalışmalarımızda da son aşamaya gelindi. 2020’nin bize kattığı bir diğer önemli yenilik ise; Covid 19 önlemleri için gerekli bir ihtiyaç olan siperlik üretimine Bürosit titizliği ile başladık. Ve yepyeni bir ürün oluşturduk. ‘’Mascor’’ adını verdiğimiz bu siperlikler, kaliteli yapısı ve konforlu kullanımı ile kısa sürede benzerlerinden ayrıştı. 2021 yılı için belirlediğimiz hedeflerden söz edecek olursam, bu yıl çok müşteriye değil; doğru müşteriye ulaşmayı hedefliyoruz. Bunun için de doğru hedef kitlemize hitap ederek ciromuzu artırmayı ve bu yolda nitelikli bir şekilde ilerlemeyi planlıyoruz.

Yurt dışı pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz

2021 yılı içerisinde gerek yurt içi, gerek yurt dışı dijital platformlarda daha fazla yer alarak online dünyada daha fazla görünür olma gayemizi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. En önemli bir diğer hedefimiz ise yurt dışı pazar payımızı artırmak. Tabi 2021’de büyüme odaklı ilerlerken, yurt içi mağaza yapılanmalarımıza da öncelik vereceğiz. Bayi ağlarımızı genişleterek var olan bayilerimizi geliştirmeyi, yeni bayileri bünyemize katmayı hedefliyoruz. Bu süreçte bayi ağımız genişlerken online satış kanallarımız ile de kullanıcılarımıza daha fazla ve hızlı erişilebilirlik sağlamak istiyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir