CaddeYıldız Mobilya 2021’de yeni pazarlara odaklanacak

Pandemi döneminde satışlarının yüzde 90’ını online kanaldan gerçekleştiren CaddeYıldız Mobilya, 2021 yılı planlarını ve sektör değerlendirmesini paylaştı.

Online mobilya satış kanalı için 10 yıldır dijital altyapıya yatırım yaptıklarını belirten CaddeYıldız Mobilya Genel Müdürü Mesut Yıldız; pandeminin gölgesinde geçen 2020 senesinde online alışverişe olan talebin artması sonucu 5 yılda planladıkları ciro hedefine bir yılda ulaştıklarını ve çalışan sayılarını 3 katına çıkardıklarını açıkladı.

Almanya, Hollanda, Avusturya ve Bulgaristan başta olmak üzere Türklerin yoğun olarak yaşadıkları ülkelere ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Yıldız, bu yılın öncelikli hedef pazarları arasına Romanya’yı da eklediklerini söyledi. Evlere kapanma döneminde ev dekorasyonuna olan ilginin arttığını vurgulayan Yıldız, 2020 yılında dijital firmaların etkisiyle mobilya sektöründe 5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiğini ifade etti.

Evlere kapanma döneminde ev dekorasyonuna ilgi arttı

2020 yılında İstanbul’da Oasis Cadde’de tek katta 1.600 metrekarelik yeni konsept mağazasının açılışını yapan CaddeYıldız, showroomunun yanı sıra ağırlıklı olarak online satış kanalıyla hizmet veriyor. Pandemiyle birlikte tüketicilerin satın alma davranışlarında yaşanan hızlı değişimin etkisiyle 5 yılda planladıkları ciro hedeflerine 2020’de ulaştıklarını belirten Mesut Yıldız, sözlerine şöyle devam etti; “2020 yılında ülkemizde orman ve kağıt ürünlerinde tüm zamanların ihracat rekoru kırıldı.

Salgının etkisiyle birçok ihtiyacın online olarak karşılanması, Türkiye’de 5 yıl içerisinde öngörülen ve hedeflenen e-ticaret pazar payına 1 yıl içerisinde ulaşılması sonucunu getirdi. Dijital firmaların etkisiyle mobilya sektöründe 5 milyar doların üzerinde gerçekleşen ihracat ile iç piyasada önemli bir ivme kazanılmış oldu. Salgın koşullarına rağmen pazar payımızın bu denli büyümesi bizler gibi perakende mobilya sektöründe yer alan ve yerel işletmesini online pazara taşıyan markalar için de can suyu oldu.

Mobilya sektöründe e-ihracatın liderleri arasında

2010 yılından bu yana e-ticaret mobilya kategorisinde öne çıkan bir şirket olduklarını ifade eden Yıldız, “CaddeYıldız olarak mobilya sektöründe e-ihracatın liderleri arasındayız. 2020 yılında ihracatın ciromuz içindeki payı yüzde 25 olarak gerçekleşti.

2021 yılında da sektörümüz için büyük fırsatlar barındıran online mağazacılık alanında yatırımlarımıza devam ederek bu oranın yüzde 40’a çıkmasını hedefliyoruz. Almanya, Hollanda, Avusturya ve Bulgaristan gibi Türklerin yoğun olarak yaşadığı ülkelere yönelik ihracatımızı yeni pazarlara odaklanarak geliştirmek için çalışıyoruz. Bu noktada hedef pazarlarımız arasında Romanya da yer alıyor” diye konuştu.

Bu yıl içinde yeni mağaza hedefliyor

Online kanala ayrılan istihdamı daha da arttırarak bu alandaki teknolojik devrime ve yeniliklere karşı adaptasyon süreçlerini hızlandıracaklarını ifade eden Yıldız, “2020 yılında olduğu gibi 2021’de de işletmelerin ayakta kalabilmesi için kendi içlerinde dijital dönüşüm sürecini tamamlamaları önem taşıyor. Biz de bugüne kadar edindiğimiz tecrübelerle kendi kategorimizde sektöre öncülük ve kılavuzluk etmeyi sürdüreceğiz. Bu yıl yurt içinde yeni bir mağaza açma hedefimiz de bulunuyor” dedi.

KOBİLIFE

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir