Besimoğlu: Pots And Pens, severek ve eğlenerek yemek yapmayı öğretiyor

Mutfak alanının yanı sıra keyifli salonlarında yaratıcı etkinliklerle eğlenceli atölyeler düzenleyen Pots and Pens olarak çevrimiçi ve çevrimdışı seçeneklerimiz ile kişi ve gruplara özel sıradışı çözümler sunuyor. Sorularımızı yanıtlayan Pots And Pens Kurucularından Deniz Tan Besimoğlu, “Farklı alanları bir araya getiren merkezimizde, odağında oyun ve eğlencenin yer aldığı çalışmalarımızla, kurumların ve grupların ihtiyaçlarına seslenen özelleştirilmiş atölyelerinin yanı sıra yeni atölyeler ve farklı projeler geliştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

 Severek, eğlenerek yemek yapmayı öğretiyoruz

 Mutfak ve yaratıcılığı aynı çatı altında buluşturan atölye merkezi Pots and Pens’i tanıtır mısınız?

İsmimizdeki ‘Pots’ mutfak alanımızı, ‘Pens’ ise diğer atölyelerimizi temsil ediyor. Pots mutfak atölyelerimizde ezbere yemekler yapmayı değil; severek, eğlenerek yemek yapmayı öğretiyoruz. Yemek pişirmeyi yaratıcı ve heyecanlı bir bakışla ele alıyor; dünyadaki trendleri ve değişen bakış açılarını odağa koyan mutfak atölyeleri tasarlıyoruz. Kurum, yetişkin ya da çocuk fark etmeksizin farklı hedef kitlelerimizin farklı taleplerini anlıyor, mutfak atölyelerimizi bu ihtiyaçlara göre özelleştiriyoruz. Pens stüdyomuzda ise profesyonel veya kişisel gelişim, yaratıcılık, hobi, genel kültür gibi farklı alanları kapsayan atölyeler tasarlıyoruz. Mutfak alanımızda olduğu gibi stüdyo alanımızda da yaratıcı bir bakış içeren eğlenceli ve sıra dışı içerikler sunuyoruz. Kurumlar, yetişkinler, çocuklar ve kapalı gruplar için çevrim dışı ve çevrim içi atölye seçenekleri yaratıyoruz. Mekânımızda atölyelerimizin yanı sıra; video veya fotoğraf çekimleri, kurumsal toplantılar, özel eğitimler ve kutlamalar için toplantı odası / mutfak kiralama imkânı ve catering olanakları da sunuyoruz. Etiler Alkent’teki merkezi konumu ile herkesin rahatlıkla ulaşabileceği merkezimizde; 20 kişinin rahatlıkla çalışabileceği 10 istasyonlu ferah eğitim mutfağı, restoran standartlarında hazırlık mutfağı, 20 kişilik sofra ve kutlama alanı, tam donanımlı bir toplantı salonu, açık alanlar ve teras bulunuyor. Ayrıca site içerisinde otopark ve vale imkânı yer alıyor.

Yaratıcılığı birincil sıraya koyan butik bir mekânız

Verdiğiniz hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bizi diğer atölyelerden ayıran birincil özellik; yaratıcılığı birincil sıraya koyan butik bir mekân olmamız ve her şeyi özenerek yapmak istememiz. Biz standart bir hizmet sunmaktansa kişiye veya kurumlara özel çözümlerle ilgileniyoruz. Buraya gelen müşterimizin rahat edebilmesini sağlamak, her şeyi talep ettiği şekilde, hatta daha fazlasıyla yerine getirmek bizim için önemli. Odağımız buraya gelen kişilerin keyif alması olunca bu keyfi nasıl daha artırabiliriz diye bakıyoruz. Bu nedenle daha esnek, daha özgür bakan, daha yaratıcı, daha özelleştirilmiş çözümler sunabiliyoruz. Mekânımız da izin verdiğinden çok yönlü düşünebiliyoruz; farklı yetkinliklerden insanlar olarak bir araya gelmiş olmamız da benzerlerimizden başka bir bakışla projeler geliştirebilmemize olanak sağlıyor. Bu anlamda gerektiğinde gastronomi alanında içerik sunan bir ajans olarak da iş yapabiliyoruz, tatlı bir doğum gününe ev sahipliği de yapabiliyoruz, kurumlarla da çocuklarla da aynı dili konuşabiliyoruz. Bizler zevkle yapacağımız, kendi kurallarımızı kendimizin koyacağı, kendi vizyonumuzla büyüyecek bir iş kurmak istedik. Bunu yaparken de hem iş dünyasının farklı alanlarından getirdiğimiz birikim ve yetkinlikleri kullanmayı hem de çevremizdeki keşfedilmemiş yeteneklere bir alan açmayı, bir platform sunmayı istedik.  Biz işimizi zevkle yaptığımızda, keyifli iş birliklerine ortam sağladığımızda; burada çalışan, bizimle bir şeyler üreten ve buraya müşteri olarak gelen herkesin o heyecanı hissedeceğine inanıyor ve çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştiriyoruz. Tüm bunlarla beraber; özellikle pandemi döneminde butik bir hizmet anlayışıyla, müşterilerimize özel sınırlı katılım ve yüksek hijyen koşulları sunuyoruz.

 Bir fikri olan, heyecanlandıran işler yapmak hedefindeyiz

 Hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

 Bizim öncelikli hedefimiz; standart bir atölye merkezi olmaktansa, bir fikri olan, heyecanlandıran işler yapmak. İş birliği ve yaratıcılık temel amaçlarımız. Kendimizi konumladığımız noktayı misafirlerimizin de hissetmesini amaçlıyoruz; burası farklı, eğlenceli, oyunlu ama bir o kadar da lezzetli işlerin olduğu bir mekan olarak algılansın istiyoruz. Gelecek 5 yıl için hedeflerimiz, pandemi nedeniyle doğal olarak biraz ertelendi ve şu an yaşanan belirsizlikler başta koyduğumuz hedeflerde büyük revizyonlar gerektirdi. Ama bizimle aynı vizyonu paylaşan markalarla güçlü iş birlikleri kurmayı ve birlikte ilginç mutfak projeleri geliştirmeyi değişmeyen hedeflerimizden biri olarak söyleyebilirim. Pandeminin getirdiği online’a geçiş, çevrimiçi veya hibrit çözümleri de zorunlu kılıyor. Her ne kadar fiziksel bir mekân olarak tamamen çevrimiçi olmamız mümkün olmasa da bu yeni dünyaya adapte olmak adına bize özgü, çevrimiçi çözümler ve içerik paketlerimizi zenginleştirmeyi de amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra içeride zaten catering hizmetleri verebiliyoruz ama bunu geliştirmek, kendi ürünlerimizden oluşan bir menüyle dışarıya da küçük ölçekli bir hizmet vermek gelecekte ilerlemek istediğimiz yönler arasında. Bunun yanı sıra kısa vadede bilinirliğimizi artırmayı ve daha fazla insana ya da kuruma ulaşmayı, onları mekânımızda ağırlamayı, kim olduğumuzu mekânımızda anlatabilmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda atölye/lideri ve şef ağımızı da genişletmek ve düzenli olarak aylık atölye programları sunmak da hedeflerimiz arasında. Bu sayede hem atölye alanların hem de atölye verenlerin yer aldığı, birbirinden beslenen, organik olarak büyüyen, gelişen bir topluluk oluşturmayı amaçlıyoruz. Hani startuplar için kuluçka merkezleri vardır ya, biz de özellikle mutfak olanında bir fikri olan kurum ya da bireylerin “Bunu kiminle yapabilirim?” dediğinde geleceği yer olmayı istiyoruz. En büyük hedefimiz bu.  Çocuklar ve doğum günleri için ayrı bir alanda küçük boy bir mutfak alanı kurmak ve Anadolu yakası şubemizi açmaksa hayallerimiz arasında yer alıyor.

 Biz kadın girişimcilerin kurduğu ve yönettiği bir şirketiz

 Biz kadın girişimcilerin kurduğu ve yönettiği bir şirketiz. Şu an içerideki operasyonu 3 kadın olarak yürütüyoruz. Operasyonda aktif olarak yer almasa da danışmanımız olarak görev yapan kurucumuz da bir kadın. Dışarıdan çalıştığımız şefler ve atölye eğitmenleri konusunda da kadın girişimcileri ve kadın şefleri destekliyoruz. Özellikle kadınlar için girmesi çok kolay bir dünya olmayan profesyonel mutfak alanında bir alan açabilmeyi ve genç ve yetenekli kadın şeflere iş birlikleri yapmayı umuyoruz.

 ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir