B12 Creative Branding’e altın ve gümüş ödül verildi

B12 Creative Branding , Amasya Et Ürünleri için tasarladığı ambalajlar ile iki altın ödül, Türkiye’nin dondurma markası Panda için tasarladığı ambalajla gümüş ödül sahibi oldu.

Farklı sektörlerden pek çok markanın  ambalajlarını tasarlayan kreatif ajans B12 Creative Branding, Ambalaj Sanayicileri Derneği tarafından iki yılda bir düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda 3 farklı ödüle layık görüldü.

Yerli ve yabancı firmalar tarafından tasarlanan ambalajların değerlendirildiği yarışmada B12,  yerli et üreticisi Amasya Et Ürünleri için tasarladığı ambalajlar ile iki altın ödül, Türkiye’nin ilk endüstriyel ambalajlı dondurma markası Panda için tasarladığı ambalajla ise gümüş ödülün sahibi oldu. Uluslararası arenada yetkinliğe ve geçerliliğe sahip prestijli bir ödül almaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten B12 Creative Branding’in Kurucusu ve Kreatif Direktörü Bürkan Çiftçigüzeli, ödüllü ambalajların tasarım serüvenleriyle ilgili bilgiler verdi. Amasya Et Ürünleri Pazarlama Müdürü Buket Cansu ve Panda Marka Müdürü Gülçin Karakahyaoğlu ise marka stratejilerinde ambalajın önemine dair açıklamalarda bulundular.

Pazarlama sektöründe fark yaratmak ve tüketicinin ilgisini her daim dinamik tutmak isteyen markalar, ambalaj tasarımlarında da işinin ehli profesyonellerle çalışarak başarıyı yakalıyor. Ambalaj Sanayicileri Derneği de başarılı markaların arkasındaki görünmez kahramanlar olan ambalaj tasarımcılarını belirlemek için iki yılda bir sektörün en prestijli ödül programı olan Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nı düzenliyor. Markalara ve ambalaj üreticilerine uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandıracak özgün tasarım ve uygulamaları özendirmek amacıyla düzenlenen yarışmanın 2020 kazananları açıklandı.

Farklı sektörlerden pek çok markanın yaratıcı ambalajlarını tasarlayan kreatif ajans B12 Creative Branding, Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda 3 farklı ödüle layık görüldü. Yerli ve yabancı firmalar tarafından tasarlanan ambalajların değerlendirildiği yarışmada B12, Türkiye’deki pek çok restoran zincirine ürün temin etmenin yanı sıra perakende sektöründe de şarküteri ve taze et ürünleriyle öne çıkan yerli et üreticisi Amasya Et Ürünleri için tasarladığı ambalajlarla  iki altın ödül ve Türkiye’nin ilk endüstriyel ambalajlı dondurma üreticisi Panda için tasarladığı ambalajla ise gümüş ödül sahibi oldu.

“Ödüller ambalaj tasarımına verilen önemin artmasını sağlıyor”

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda aldıkları üç ödül sebebiyle çok mutlu olduklarını belirten B12 Creative Branding’in Kurucusu ve Kreatif Direktörü Bürkan Çiftçigüzeli, “B12 olarak sektörünün öncü markaları için tasarladığımız ambalajlarla Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda 3 farklı ödül kazandık. Uluslararası arenada yetkinliğe ve geçerliliğe sahip olan bu ödüller, tüm ekipte bir bayram havası yarattı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da kazandığımız ödüller, bizi daha iyisini yapmak adına motive ettiği gibi ambalajlara verilmesi gereken önemi daha görünür hale getirdiği için de çok kıymetli.” açıklamasında bulundu.

Ödüllü ambalaj konseptlerinin tasarım süreçlerine yönelik bilgiler de veren Bürkan Çiftçigüzeli,  “Panda Magic projesinde tasarımın bir sanat eseri gibi estetik olmasını ve keyif unsurunu içerisinde barındırmasını hayal etmiştik. Oluşturduğumuz güçlü tipografik yaklaşım ve bir sanatçının fırça darbelerini andıran tasarım öğelerimiz ürünü yalın ama özgün bir noktaya taşıdı. Tasarımdaki mat malzeme seçimimiz de bu değerli hissi arttıran temel öğelerden biri oldu.

Amasya Et BBQ sosis projesinde de tasarım yaklaşımımızı öncelikle tüketicinin yani sosis yemekten hoşlanan kitlenin dikkatini çekecek şekilde kurguladık. Siyah rengin yarattığı kontrast ve açtığımız pencerenin sosis formunda oluşu gibi detaylarla ürünün güçlü yönlerini ortaya çıkardık. Lezzetli görselimizi ambalajın odağına alarak hayal ettiğimiz görünüme kavuştuk.

Maskülen dokunuşlarla tasarladığımız bu ambalaj ile yalnızca marka tarafından değil, tüketici tarafından da çok güzel dönüşler aldık. Amasya Et Ürünleri’nin sos grubu içinse minimalist bir tarzda tasarladığımız ambalajla ürünün katkısız içeriğini öne çıkarmayı hedefledik. Tasarımımızı oldukça küçük bir yüzey üzerinde oluşturmamıza rağmen ambalajın raflardaki güçlü duruşu hemen göze çarptı. Premium kategoriye ait tasarım kodlarına soslarda yer verirken, tipografinin net olmasına ve  ön yüzün olduğu kadar arka yüzdeki bilgilerin de detaylı tasarlanmasına dikkat ettik. Etiketin kağıt seçiminde dahi gösterdiğimiz önem bizlere altın ödülü getirdi.” şeklinde konuştu.

“Ürünlerimizin ambalaj tasarımında hedefimiz anlaşılabilir ve akılda kalıcı olmak”

Amasya Et Ürünleri Pazarlama Müdürü Buket Cansu da iki ödül birden kazandıkları ambalaj tasarımlarıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Amasya Et Ürünleri olarak, ürünlerimizin ambalajlarında tasarıma ve dilimize çok önem veriyor, tüketici tarafından anlaşılabilir ve akılda kalıcı olmaya özen gösteriyoruz. Üretim aşamasında ne kadar başarılı olursak olalım tüketicinin zihninde oluşan imajın başarımızı tamamlayacağının farkındayız.

Bu sebeple hitap ettiğimiz hedef kitleye doğru görseller ve anlaşılabilir bir dille tasarladığımız ambalajlarla ulaşmaya gayret ediyoruz. Ambalaj tasarımlarımızda karşılıklı olarak doğru bir iletişim kurmayı başardığımız B12 Creative Branding ile iş birliği yapmaktan ve bu vesileyle sektörde bizleri farklılaştıran ambalaj tasarımlarına sahip olmaktan ötürü çok mutluyuz. Ambalajlarımızın kullanıcılar tarafından beğenilmesi marka olarak bizim doğru yolda olduğumuza işaret ediyor. Sektörde oldukça prestijli bir otorite tarafından onaylanıp bu ödülü kazanmak ise oldukça gurur verici.”

“Yeni ambalaj tasarımımızın ardından satışlarımız ciddi oranda arttı”

1985 yılında dondurma severleri ilk kez ambalajlı dondurma ile tanıştıran Panda’nın Marka Müdürü Gülçin Karakahyaoğlu ise “Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli dondurma markası Panda olarak bu sene Magic markamızın ambalaj tasarımını yeniledik. Ve yeni ambalaj tasarımımız ile Türkiye’nin en prestijli ambalaj tasarım yarışmasından birinde ödül kazandık. Kazandığımız bu ödül bizleri oldukça mutlu etti. Magic bizim 1993 yılında pazara verdiğimiz, tadına ve kalitesine çok güvendiğimiz bir ürünümüz.

Yeni tasarımımızla amacımız ürünün kalitesini ve Magic’in ışıltılı dünyasını ambalajına da yansıtmaktı. Bunun için ürünü ve ‘iştah’ faktörünü odağımıza alarak hologram malzemeden ve canlı renklerden faydalandık. Yeni ambalaj tasarımımızın ardından bulunduğumuz noktalardaki Magic satışları ciddi oranda arttı. Bu sonuca ulaşmamıza katkı sağlayan, briefimizi doğru işleyip ödüllü bir tasarıma dönüştüren B12 Creative ekibine ayrıca teşekkür ederiz.” dedi.

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir