Anatolia Geneworks Ar-Ge çalışmalarıyla gücüne güç katıyor

Anatolia Geneworks Ar-Ge Direktörü Elif Akyüz,Şirketimizi 2010 yılında kurduk. 11 yıl önce ufak bir ekiple ve 100 metrekarelik Ar-Ge laboratuvarımızda, insan sağlığına pozitif bir katkıda bulunmak için bu yolculuğa çıkmıştık ve hala ilk günkü motivasyonumuzla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. O günden bu yana, birçok farklı hastalığın teşhisinde kullanılan “Anatolia Geneworks” markalı tanı kitlerini ve robotik cihazları hem geliştirip hem de üretiyoruz. Bugün artık, farklı teknik ve yöntemlerle çalışan, enfeksiyon hastalıklarından GDO testlerine, genetik hastalıklardan, et veya süt türlerini saptamaya dek birçok farklı alanda kullanılan, toplam 350’nin üzerinde üründen oluşan kendi geliştirdiğimiz geniş ve çeşitli bir ürün portföyümüz var. Yüksek hassasiyete sahip kitlerimizle hastalıkların doğru ve erken teşhis edilmesini sağlıyoruz. Böylelikle hem erken tedavi fırsatı hem de virüs veya bakterilerin yayılmasını engelleme olanağı sunuyoruz. Bir yandan sağlık alanında yüksek kaliteli ve yüksek katma değerli üretim yapıyor, bir yandan da beyin göçünü tersine çevirerek oluşturduğumuz kalifiye ekibimizle Ar-Ge’ye devam ederek ürün gamımızı daha da genişletiyoruz. Yaklaşık 35’i Ar-Ge merkezimizde olmak üzere Türkiye ve yurt dışındaki bağlı şirketlerimizde çalışan, büyük kısmı moleküler biyologlar, genetikçiler ve çeşitli alanlarda uzmanlaşmış mühendislerden oluşan 120 kişiyi aşkın kadromuzla büyüme çizgimizi sürdürüyoruz” dedi.

Yeni ürünler geliştirmeyi amaçlıyoruz

Anatolia Geneworks olarak hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle sahip olduğumuz Ar-Ge merkezimizin de içinde bulunduğu yeni binamızda daha gelişmiş olanaklara kavuşarak, çok geniş bir araştırmacı kadrosuyla hem farklı platformlar hem de farklı tekniklere yönelik yeni ürünler geliştirmeyi amaçlıyoruz. Özellikle mekatronik uygulamalar ve yazılımlarımızla yaratacağımız farklılıklarla dünya genelinde öne çıkmayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde yurt dışı bayi ağımızı genişletip bağlı şirketlerimizin sayısını artırırken fuar, kongre ve workshoplar aracılığıyla markamızın bilinirliğini tüm dünya genelinde artırmayı hedefliyoruz. Türkiye’de moleküler tanı alanının öncü kuruluşu olarak dünya genelinde kabul gören ürün gamımızı daha da genişletmek, pazar payımızı artırarak önümüzdeki 20 yılda dünyadaki en büyük 10 diyagnostik firmasından biri olmak en büyük hedefimiz.  Bu dönemde halka arz edilmemizle birlikte bizim için son derece heyecan verici olan bir başka gelişme, Ar-Ge ve yönetim merkezimizi barındıran yeni binamızda aktif çalışmanın başlamasıdır. Dünyadaki benzer Ar-Ge merkezlerinin arasında büyüklüğü ve sahip olduğu üst seviye donanımıyla öne çıkan merkezimizin, alanımızda üstlendiğimiz öncülük misyonuna yakışan bir altyapı imkanı sağlaması şirket olarak heves ve kararlılığımızı bir kat daha artırmıştır.

 Liderliğimizi ve rekortmen konumumuzu devam ettireceğiz

Anatolia Geneworks olarak Ar-Ge çalışmalarınız ve Ar-Ge yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Hem mühendislerden hem de genetikçi ve biyologlardan oluşan multidisipliner, dinamik ve yetkin bir Ar-Ge ekibimiz var. Ar-Ge merkezimiz ve serbest bölge üretim tesislerimiz sayesinde araştırma-geliştirmeye dayalı, yüksek katma değerli ihracata yönelik bir yapıya sahibiz. Kaliteye ve sürekli gelişmeye önem veren, teknolojik ve sağlık alanındaki gelişmeleri çok iyi takip eden ve doğru zamanda aksiyon alabilen, geliştirdiği ürünleri ticarileştirmeyi ve çok çeşitli ülkelerde satmayı ve ürüne çok iyi teknik destek vermeyi başarabilen bir firma olmamız fark yaratabilmemizi sağlıyor. Bu vizyonumuz sayesinde, Türkiye’de sektörde ilk multipleks patojen tespit panel kitlerini, ilk manyetik kürecik bazlı nükleik asit izolasyon kitlerini, ilk DNA/RNA hızlı izolasyon kitlerini, ilk DNA/RNA izolasyon ve PCR set-up robotunu, Multipleks GDO ve tür tayin kitlerini, antiviral direnç mutasyon analiz DNA dizileme kitlerini geliştirip üreten firma olduk. Benzer şekilde, salgının pandemiye dönüşmesinden önce tüm dünyaya kullanıma sunulan ilk birkaç IVD-CE sertifikalı SARS-CoV-2 Real-Time PCR kitinden birini tasarlayıp üreterek 4 kıtada milyonlarca kişinin sağlığına katkı sağladık. 2022’de ürün kalitemizden taviz vermeden tüm talebi karşılamaya yönelik çalışmalarımızı sürdürürken, yeni testler, yeni teknolojilere yönelik ürünler ve laboratuvarların çalışmalarını kolaylaştıracak yeni robotik cihazlar geliştirmenin dışında, yeni yatırımlarımızla üretim kapasitemizi de artırmayı planlıyoruz. Yeni Ar-Ge merkezimizin olanaklarını da mevcut kapasitemize ekleyerek uzun yıllardır sürdürdüğümüz moleküler tanı alanındaki Türk üreticiler arasındaki liderliğimizi ve ihracattaki rekortmen konumumuzu devam ettirmeyi hedefliyoruz.

Net karımız 9 aylık dönemde yüzde 17 arttı

2021 yılı şirketiniz adına nasıl geçiyor, değerlendirir misiniz?

2021 yılı şirketimizin ciddi bir güçlenme yaşadığı bir yıl oldu. 2021 yılının ilk 9 ayında yaklaşık 279 milyon TL konsolide ciro ve 222 milyon TL konsolide net kâr elde ettik. Geçtiğimiz 9 aylık dönemde net kârımız, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış gösterdi. Özellikle koronavirüs tanı kitlerinin satış fiyatlarında dünya genelinde yaşanan düşüş trendinden, firmamız yüksek ürün kalitesinin getirdiği avantajla en az şekilde etkilenmiş, üretimini arttırarak hem net kârını hem de kâr marjını yukarı taşıdı. Bu 9 aylık periyodun, 2020 yılının ilk 9 ayıyla karşılaştırıldığında gözlemlenen, koronavirüs tanı kitleri harici ürünlerimizin satışında elde edilen yüzde 35 civarındaki ciro artışı, pandeminin tüm hızıyla sürdüğü ve çok geniş ürün portföyümüzde yer alan koronavirüs haricindeki ürünlerimizin satışlarının büyük ölçüde baskılandığı bir dönemde, oldukça önemli bir nokta. Tek ürüne bağlı kalmayan, derinliği, çeşitliliği ve sürekliliğe dayalı, pazar penetrasyonu gerçekleştirme stratejimizin bir yansıması olan bu artış, ilerleyen yıllardaki büyüme hedeflerimize ulaşma konusundaki inancımızı pekiştirdi.

 

 

ÖZEL HABER

 Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir