Alioğlu: Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketiyiz

ODE Yalıtım Genel Müdür Yardımcısı Özgür Kaan Alioğlu ile firmadaki gelişmeleri değerlendirdik.

 ODE Yalıtım’ı okuyucularımıza tanıtır mısınız?

ODE Yalıtım’ın ticari hayatı 1985 yılında taahhüt faaliyetleri ile başladı. Birkaç yıl içerisinde Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan yalıtım sektörüne yöneldi. 1990 yılına gelindiğinde, ‘farklı olmak ve paydaşlarımıza değer yaratmak’ vizyonumuz doğrultusunda, ülkemizde mevcut olmayan yalıtım malzemelerinin ithal edilmesine karar verildi. Bu alanda edinilen deneyim neticesinde 1996 yılında üretim faaliyetleri başlatıldı. Bunu takip eden dönemde de üretimle birlikte büyümeye odaklanıldı. Günümüz itibarıyla Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketiyiz. Tesisat yalıtımında üç ürün grubunu da üreten tek firmayız. Teknik yalıtımda ise Avrupa’nın ilk üç büyük şirketinden biriyiz. Aynı zamanda altı kıtada 75’in üzerinde ülkeye ODE markasıyla ürünlerimizi ihraç ediyor, Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da prestijli projelerde yer alıyoruz.

3 üretim kampüsümüzde toplam 5 üretim tesisimiz bulunuyor

ODE Yalıtım ürünleri hakkında bilgi verir misiniz? Olmazsa olmaz çalışma kurallarınız nelerdir?

Eskişehir ve Çorlu’daki üç üretim kampüsümüzde toplam beş üretim tesisimiz bulunuyor, altıncı tesis için de çalışmalarımız devam ediyor. Bu tesislerimizde  “Yapı Yalıtımı” ve “Tesisat Yalıtımı” olmak üzere iki ana kategoride üretim yapıyoruz. Ekstrüde polistren esaslı ısı yalıtım malzemesi, bitümlü su yalıtım örtüleri, ısı-ses-yangın yalıtımında kullanılan cam yünü ürünleri ve elastomerik kauçuk köpüğü tesisat yalıtım malzemesi üretiyoruz. Bu ürün gamlarında dört binden fazla çeşidimiz bulunuyor. Tüketici dinamiklerinde son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle başlayan ve pandemi ile birlikte hız kazanan değişim, müşteri deneyimini tüm şirketler için öncelikli bir konu haline getirdi. Günümüz tüketicileri yaşadıkları deneyime her zamankinden daha fazla önem veriyor. Biz de 2021 yılı stratejimiz ‘CX ODE’ ile müşterilerimiz için daha fazla değer yaratmayı, talep ve beklentilerini en iyi şekilde karşılamayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda ilk etapta yeni CRM sistemimiz ve bayi portalımız üzerine çalışmalara başladık. Diğer taraftan geçen yıl açıkladığımız, K’si Kurum İçi Girişimcilik, O’su Operasyonel Mükemmellik, D’si ise Dijital Dönüşüm’ü temsil eden KOD2020 stratejimizi uygulamaya da devam ediyoruz. Bunun yanında, üretimde teknoloji kullanımı arttıkça ürünlerin özellikleri de değişiyor ve gelişiyor. Biz de ODE olarak, yalıtım sanayisinde kabul gören uygulamalar hakkında paydaşlarımızı ve sektörümüzü daha detaylı bilgilendirmek üzere çeşitli yayınlar çıkartıyoruz ve hizmetler geliştiriyoruz. Bu kapsamda son olarak Teknik Yalıtım Ürünleri klasörü hazırladık. Dünyada ve ülkemizde enerjinin yerini ve önemini güncel veriler ışığında paylaştığımız, ısı yalıtımı alanındaki uygulama ve örnekleri de kapsamlı bir şekilde ele aldığımız Isı Yalıtımı kitabımızı da kısa bir süre içerisinde çıkaracağız. Bu çalışmalarımızın yanı sıra çevrim içi sistem seçim aracımız ODE Select, satış sonrası hizmetleri de kapsayan ODE Proje Hizmetleri ve sektörde bir ilk olan ODE BIM Kütüphanesi ile de paydaşlarımıza katkı sunmaya devam ediyoruz. Önümüzde süreçte de müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya, onlar için değer yaratmaya devam edeceğiz. Çünkü ODE olarak biz paydaşlarına değer yaratamayan hiçbir organizasyonun, markanın başarılı olamayacağına inanıyoruz.

Yenilikçi ürünler geliştiriyoruz

Tercih edilmenizdeki nedenler nelerdir? Rakiplerinizden hangi yönleriniz ile farklılaşıyorsunuz?

Küresel yolculuğumuzda en önemli gücümüzü Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz önem ile bu alandaki yatırımlarımız oluşturuyor. Bu bakış açısıyla Eskişehir fabrikamızda kurduğumuz Ar-Ge biriminde çok güçlü bir mühendis kadromuz ve dünya standartlarında test ünitelerimiz bulunuyor. Bu sayede başta Batı Avrupa olmak üzere pazarın ihtiyaç ve taleplerine göre yenilikçi ürünler geliştiriyoruz. Söz gelimi Türkiye’de ilk kez -30 derece soğukta bükülme dayanımına sahip versiyonları da bünyesinde barındıran membran serimizi geçen yıl dört yeni ürünle geliştirdik. Üzeri açık gri renk arduaz taşlı, yoğun SBS katkılı, dolgu malzemesi içermeyen, 5 mm kalınlığında, -30°C soğukta bükülme değeri olan yüksek gramajlı keçesi ve 1000/800 N/50 mm çekme mukavemeti özellikleriyle Epikon Eternal, her türlü iklimde ve zorlu koşullarda hızlı ve uzun ömürlü su yalıtımı sağlıyor.

Yılın Su Yalıtım Ürünü ödülünü aldık

Yüzde 1.000 uzayan esnek formüllü Epikon Aflame, üzeri silis kumu kaplı, yoğun SBS katkılı, dolgu malzemesi içermeyen, 5 mm kalınlığında, -30°C soğukta bükülme değeri ve yüksek gramajlı keçeye sahip, 1000/800 N/50 mm çekme mukavemetiyle temel ve perde detaylarında yüksek su basıncına dayanıklı elastomerik bitümlü membranımız. Epikon Aflame ile bu yıl 18’incisi düzenlenen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nde “Yılın Su Yalıtım Ürünü” ödülü aldığımızı da belirtmek isterim. Epikon Cool, TÜBİTAK onaylı, Türkiye’nin ilk patentli “Cool Roof” bitümlü membranı olma özelliğini taşıyor. Yüzeyindeki açık renkli özel reflektif mineraller ile geleneksel malzemelere göre güneş ışığını yüksek yansıtma kapasitesine sahip. Kendinden yapışkanlı dolgusuz özel reçetesiyle Epikon Stick-it ise perde duvarlarda mükemmel yapışma sağlarken cross-lamine teknolojisiyle üretilmiş polietilen kaplamasıyla yırtılma ve delinmelere karşı yüksek dayanım gösteriyor. Epikon ürünlerimizde 15 yıllık garanti sunduğumuz SAFEZONE sitemi ile de Türkiye’de bir ilke imza attık.

“Yılın Isı Yalıtımı Ürünü” ödülünü almaya hak kazandık

Ar-Ge çalışmalarımız neticesinde R-Flex elastomerik kauçuk köpüğü üretiminde geçen yıl 40 mm kalınlıkta boru üretimi gerçekleştirmiştik. Bu ürünümüzle de Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nde “Yılın Isı Yalıtımı Ürünü” ödülünü almaya hak kazandık. Diğer taraftan pandemi ile birlikte rekabet gücü her zamankinden daha fazla önem kazanmış olsa da biz ODE olarak, pandemiden bağımsız bir şekilde her zaman rekabetçiliği önemsedik. Gerek rekabetçilik gerekse diğer tüm süreçlerimizde sürekli olarak değişim ve dönüşüme odaklandık. Özellikle nitelikli insan kaynağına, kurumsallaşmaya, dijitalleşmeye, finansman gücüne ve teknolojiye yatırım gerçekleştiriyoruz.

Hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

ODE Yalıtım olarak pandemi sürecinde de planlarımızı değiştirmeden yolumuza devam ediyoruz. Çünkü biz kuruluşumuzdan itibaren bu tip zorlu dönemlerin bizi hedeflerimizden uzaklaştırmaması yönünde adımlar attık. Bu kapsamda geçen yıl hedeflediğimiz tüm yatırımları gerçekleştirdik ve yatırımlarımıza planladığımız gibi devam ettik. Bu yıl da aynı şekilde planlarımız doğrultusunda ilerliyoruz. R-Flex elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtım malzemesini bu zamana kadar yalnızca Tekirdağ-Çorlu’daki tesislerimizde üretiyorduk. Şimdi aynı malzemeyi Eskişehir’de de üretmek üzere 100 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Eskişehir’deki üretim kampüsümüzde 20 bin metrekare kapalı alanda kuracağımız yeni üretim tesisi ile birlikte elastomerik kauçuk köpüğü kapasitemizi dört kat artırarak, toplamda yıllık 18 bin tona çıkarıyoruz. Bu yatırım ile Türkiye elastomerik kauçuk köpüğü pazar büyüklüğünün iki katı kapasiteye ulaşarak, 1991 yılından günümüze bu ürün grubunda sürdürdüğümüz liderliğimizi daha da pekiştireceğiz. Aynı zamanda yine bu üründe, Çin ile Almanya arasındaki coğrafyada en büyük üretici konumuna geleceğiz. Bu yılın sonunda üretime başlamayı hedeflediğimiz tesisimizde 150 kişiye de istihdam sağlayacağız.

Ciromuzun % 3’ünü Ar-Ge ve dijitalleşmeye ayıracak, Ar-Ge ekibimizi de üç kat büyüteceğiz

Öte yandan bu yıl itibarıyla uygulamaya aldığımız beş yıllık stratejik planımız çerçevesinde Ar-Ge&İnovasyon yol haritamızı ve beş yıllık dijital dönüşüm aksiyon planımızı da devreye soktuk. Önümüzdeki üç yıl içinde ciromuzun yüzde 3’ünü Ar-Ge ve dijitalleşmeye ayıracak, Ar-Ge ekibimizi de üç kat büyüteceğiz. 2023 yılına kadar da kapasite artışı, dijital dönüşüm ve Ar-Ge için 125 milyon TL yatırım hedefliyoruz. Bu yatırımlarla birlikte ilklere imza atmaya ve yalıtım sektörünün öncülerinden biri olmaya devam edeceğiz. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da paydaşlarımız, sektörümüz ve ülkemiz için değer yaratmayı sürdüreceğiz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir