ADEO, siber güvenlikte KOBİ’lere kesintisiz hizmet sunuyor

ADEO CSO’su Halil Öztürkci, “ADEO, siber güvenlik alanında işletmelere yurt içinde ve yurt dışında  danışmanlık, siber güvenlik, kurulum, eğitim, bilişim güvenliği, siber olay müdahalesi ve yönetilen güvenlik hizmetleri alanlarında, bünyesinde bulunan profesyonel IT danışmanları ile yüksek kalitede hizmetler sunuyor. Bu bağlamda, tek bir ürün ya da belli bir ürün/servis sağlayıcıya bağımlı kalmadan müşterinin ihtiyacına en uygun çözümleri hayata geçiriyor.

Hedefimiz en iyi hizmet seviyesini ve toplam müşteri memnuniyetini sağlamak

ADEO, derinlemesine deneyime ve uzmanlığa sahip, gereken tüm akreditasyon ve yeterlilik seviyelerini elinde bulunduran teknik bir kadroya sahip. Bu kadro sayesinde ADEO, müşterileriyle birlikte çalışmak, işlerinin risklerini anlamak ve mümkün olan en iyi çözümlerin uygulanmasını kolaylaştırmak için kanıtlanmış bir metodoloji kullanıyor.  ADEO’nun hedefi müşterileriyle uzun yıllar sürecek bir iş ortaklığının temeli için en iyi hizmet seviyesini ve toplam müşteri memnuniyetini sağlamak” dedi.

KOBİ’ler siber güvenlik hizmetlerine önem veriyor

KOBİ’lere yönelik çözümlerinizi anlatır mısınız?

ADEO, İstanbul ve Ankara ofislerinde 110’u aşan çalışanı ile başta Finans, Telekomünikasyon, Enerji, Üretim, Perakende sektörleri ve Kamu’da olmak üzere Türkiye ve MEA (Ortadoğu ve Afrika) bölgesinde 1000’nin üzerinde kurumsal müşteriye hizmet veriyor. Hizmet sunulan kurumların içerisinde her büyüklükten işletme bulunuyor ve buralarda edindiğimiz tüm tecrübeler, işletme büyüklüğünden bağımsız olarak tüm kurumlara uygulanabiliyor. ADEO, halihazırda yüzlerce KOBİ müşterisine bu hizmetleri sunuyor. Özellikle siber güvenlik konusunda, ‘Yönetilen Siber Güvenlik Hizmetleri’ gerek maliyet avantajı gerek ise yetkin insan kaynağı problemine çözüm üretmesi açısından KOBİ’lerin yoğun ilgi gösterdiği hizmetlerimizin başında yer alıyor.

ADEO’nun sunduğu danışmanlık hizmetlerine olan talep de arttı

Pandemi süreci hizmetlerinizi nasıl etkiledi? Bunlara yenileri eklendi mi?

Pandemi siber güvenlik konusunda şirketlerin farkındalığını daha da artırdı. İş hayatı mekandan bağımsız, dijital ortama taşındığından güvenlik risklerine daha da fazla dikkat edilmesi gerekliliği ortaya çıktı. Kurumlar bu alanda yatırımlarını hızlandırdı ve ADEO’nun sunduğu danışmanlık hizmetlerine olan talep de arttı. Yeni ürünlerden ziyade bakış açısında bir değişim yaşandığını söyleyebiliriz. Yine bu dönemde yaşanan siber saldırıların sayısının ve niteliğinin de arttığını belirtmek gerekiyor. Yine bu dönede eklenen yeni hizmetlerimizden bahsetmek gerekirse, özellikle uzaktan çalışma modeline çok hızlı geçmek zorunda kalan, her büyüklükteki müşterilerimizin bu yeni çalışma düzeninin performans ve özellikle de siber güvenliğin sağlanması konusunda verdiğimiz yeni servislere ve yönetilen hizmetlere talebinin oldukça arttığını söyleyebiliriz.

Siber güvenlik hizmet ciromuz yüzde 50’den fazla büyüdü

2020 yılı cironuzu ve büyüme oranınızı, 2021 yılı hedeflerinizi, yeni projelerinizi paylaşır mısınız? Hizmetlerinize yenileri eklenecek mi? Hangi alanlara ne kadarlık yatırımlar yapmayı planlıyorsunuz?

2020 yılında farklı bir bakış açısı ve pandemiden dolayı siber güvenlik hizmet ciromuzun yüzde 50’den fazla büyüdüğünü söyleyebiliriz. 2021 yılında devam eden pandemi ortamının ve ve yeni çalışma düzenlerinin bu gerçek üzerine şekillendirilmesi ile birlikte çok fazla müşterimizi siber saldırılara karşı korumayı amaçlıyoruz. Bu bağlamda gerek hizmet sunduğumuz müşteri sayısını gerekse müşterilerimize sunduğumuz servislerin çeşitliliğini arttırmak öncelikli hedeflerimiz arasında. Son yıllarda birçok müşterimize sunduğumuz MDR (Yönetilen Tespit ve Müdahale) hizmetlerimizde kullanılabilecek ve müşterilerimizin sunduğumuz teknolojik altyapıda çok daha fazla seçeneğe sahip olmasına imkan tanıyacak şekilde üreticiler ile gerekli iş ortaklıklarımızın sayısını da artırıyoruz. Bu sayede müşterilerimizin altyapılarının siber güvenliğini sağlarken çok daha esnek alternatifleri sunma imkanına sahip oluyoruz. Bütün bunlar da bizim tarafta ciddi yatırımlar yapmayı zorunlu kılıyor ve tüm bu yatırımları ADEO olarak çekinmeden yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.

Siber güvenlik servisleri

Siber güvenlik sektörü, pandemide hangi hizmet alanları ile  ön plana çıktı? Sektörünüzdeki son trendler neler? Önümüzdeki dönemde sektörünüzde ne gibi yenilikler göreceğiz?

Pandemi döneminde uzaktan çalışmanın artmasıyla birlikte ortaya çıkan yeni siber güvenlik tehditlerini adreslemek adına birtakım hizmetlerin ön plana çıktığını söylenebilir. Bunların başında da uzaktan erişimlerde kullanılan bilgisayarların ve kullanıcı hesaplarının güvenliğini sağlayan ve bu varlıkları 7/24 esasına göre izleyerek şüpheli durumları tespit edip gerekli önlemleri hızlı bir şekilde almaya imkan tanıyan siber güvenlik servisleri geliyor. Bunun yanında teknolojinin sunduğu esnekliği kullanarak müşterilerine çok daha hızlı ve kaliteli servis vermek isteyen bir çok girişim var ve bunların tercih ettikleri yeni teknolojiler de (örneğin konteynır yapıları, mikroservis mimarileri gibi) beraberlerinde yeni riskleri getiriyorlar. Bu riskleri adresleyecek siber güvenlik çözümlerine de gün geçtikçe talebin arttığını söyleyebiliriz. Ayrıca teknolojik altyapı olarak bulut teknolojilerinin de pandemi döneminde sıklıkla kullanıldığını görüyoruz ve bu kullanımın giderek artacağını ön görüyoruz. Bulut ortamlarının hem kendisinin güvenliğini sağlamak hem de bu bulut ortamlarında koşan servislerin veya iş yüklerinin güvenliğini sağlamak da son zamanlarda en çok konuştuğumuz konular arasında yer alıyor.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir